Съдът на Европейския съюз наложи глоба от 200 млн. евро на Унгария заради рестриктивната миграционна политика на страната, обявиха от съда.
Освен това Будапеща трябва да плаща и по 1 млн. евро неустойки всеки ден, докато не приложи цялостно европейското законодателство в областта.
Провалът на Унгария "да изпълни задълженията си представлява безпрецедентно и изключително сериозно нарушение на европейското право", постанови съдът на ЕС в Люксембург.
Страната не е изпълнила съдебно решение от 2020 г. за системата за предоставяне на убежище. Тогава съдът на ЕС беше постанови, че Будапеща е ограничила достъпа на търсещи закрила бежанци и не им и позволила да кандидатстват за такава, с което нарушава правото на ЕС.
Властите в страната освен това държаха мигрантите и бежанците в лагери в транзитни зони по границата със Сърбия.
Това поставя под натиск съседните страни-членки на ЕС, които трябва да се погрижат за мигранти, които са били изгонени от Будапеща. Така се "подкопава принципът на солидарност и споделяне на отговорности", мотивира се съдът в Люксембург.
След като Будапеща не се съобрази с искането на съда да спре тази практика, Европейската комисия подаде жалба в съда в Люксембург, резултатът от която е наложената глоба от 200 млн. евро.
Транзитните зони междувременно все пак бяха затворени.
Премиерът Виктор Орбан окачестви настоящото решение на съда като "скандално и неприемливо".
"Изглежда нелегалните мигранти са по-важни за бюрократите в Брюксел, отколкото собствените им европейски граждани", обяви той.
Ако Унгария откаже да плати глобата, парите ще бъдат удържани директно от средствата за Будапеща от бюджета на ЕС.