Петима затворници, прекарали повече от десетилетие в американския военен затвор в Гуантанамо, бяха изпратени в Казахстан, съобщават от Пентагона.
Двама от тях са граждани на Тунис, а останалите трима са от Йемен. Трансферът им е част от опитите за пренастаняване на затворниците от печално известния военен лагер, в който голяма част от задържаните са третирани като терористи без съдебен процес.
Изпращането на петимата мъже в Казахстан е станало възможно след интензивни преговори между двете правителства.
По данни на Пентагона петимата са били задържани заради съмнения в съпричастност към терористичната организация ал-Кайда, но потенциалната им опасност била преценена като "ниска".
През 2014 г. американското правителство е осъществило 28 трансфера на затворници от Гуантанамо, което е най-големият брой от 2009 г. насам. В момента в затвора лежтат 127 души, като в началото на войната в Афганистан числеността им надминаваше 700 души.
Над половината от тях са граждани на Йемен. Въпреки че повечето са одобрени за трансфер, прехвърлянето им не може да се осъществи заради тежката ситуация в родината им. Йемен се намира на ръба на гражданска война заради междуособици между религиозни групи и централната власт.
През 2010 г. България също прие да настани един затворник от Гуантанамо - 38-годишен кюрд от сирийски произход. Държавният департамент пое голямата част от разходите, свързани с интеграцията му в България.