FT: Българската доматена революция

Украйна имаше своята Оранжева революция, Грузия имаше своята Розова революция и, ако един поет с буен перчем, който беше дисидент по времето на комунизма, има късмет, България скоро ще има своята Доматена революция.

Николай Колев, известен като "Босия", беше арестуван в София във вторник, след като хвърли един-единствен домат срещу стената на българския парламент. Това беше протест, казва той, срещу разюзданата официална корупция.

Сега Доматената революция привлича хиляди последователи във Фейсбук. "Доматен митинг" е планиран за събота следобед пред парламента, а полицията взема всичко съвсем сериозно.

Когато тази сутрин преминавах край сградата, където се срещат законодателите, не можех да не забележа няколко облечени в черно жандармеристи, които се разхождаха наоколо - готови да се справят с всеки предсрочно хвърлен домат. Около 100 души се събраха за кратко време, скандирайки "Мафия, мафия".

Колко българи ще се присъединят към протеста в събота? Георги Кадиев - независимо мислещ член на опозиционната БСП, подозира, че няма да са много. Все пак, разочарованието и гневът на Колев от политическата класа на България засяга чувствителна струна у гласоподавателите, ми казва той в кафене до парламента.

"Хората не вярват повече на държавата. По-малко корумпирана ли е България, отколкото преди четири дни? Категорично - не."

Необходими бяха 40 полицаи, за да арестуват Колев - демонстрация на силата на държавата, която сигурно е напомнила на поета за лошото старо време на Тодор Живков - комунистическият диктатор на България, управлявал от 1954 до 1989 година.

Като любопитен пример за нишката, която свързва българското минало с настоящето, е човекът, който беше бодигард на Живков - Бойко Борисов, който е сегашният премиер на страната.

Структурите и идеологията на комунизма са, разбира се, отдавна изчезнали в България. Но зрялата обществена дискусия за комунистическата епоха отсъства в България повече, отколкото в другите страни от централна и източна Европа, пострадали от това минало.

Все пак, следите от този период на българската история могат лесно да бъдат открити. Пред кабинета на министъра на културата Вежди Рашидов в сряда видях фотографиите на български мъже и жени, които са били на този пост преди него. Сред тях беше Людмила Живкова - дъщерята на Живков.

Много необичайна комунистка, тя е спечелила популярност като почитателка на вековните богати некомунистически традиции на България. След това тя починала неочаквано през 1981-а на 39 години. Мисля си, дали тя би подкрепила Доматената революция?

www.kafene.net

Новините

Най-четените