От засада - така се усеща прокарването на промени в Изборния кодекс от парламента. Идеи, които са били отхвърлени дори и на онова нощно заседание на Правната комисия, сега минават без проблем в Пленарна зала при сравнително кратки дебати, само за да бъдат анулирани час и нещо след това.
ГЕРБ, ДПС и БСП обединиха сили за поредния ремонт в Изборния кодекс и върнаха възможността за гласуване с хартиена бюлетина, а след това безцеремонно затриха опцията да се гласува и с машини след местните избори от следващата есен.
Да се връщаме отново на мотивите на тези три партии срещу машините за гласуване няма особено много смисъл. Те меко казано са изсмукани от пръстите - притеснения на хора, които си нямат идея от машини, по-сложни от тостер.
През целия дебат по темата така и не се чу довод, който да не е бил оборен категорично, както от опозицията, така и от Централната избирателна комисия. Но пък падна едно голямо обяснение в любов към хартията.
Уви, идеята, че някой с "вълшебна флашка" може да открадне изборите, се оказаха по-силна. Толкова силна даже, че напук на собствените аргументи на ГЕРБ, ДПС и БСП, трите партии започнаха да флиртуват с идеята от местните избори вотът да е изцяло на хартия, а машините да се сменят със специални скенери, които да извършват броенето.
За щастие тази идея след няколко прегласувания беше отхвърлена.
ДПС отдавна се кълнат в тези машини, които позволявали броенето да става без човешка намеса - едва ли не 100% гаранция за честност на вота. Защо вярват на едната машина, а на другата, за която им е представен пълен достъп до основния код, не, остава истинска мистерия.
Проблемът обаче идва от факта, че според бившия председател на Централната избирателна комисия тези машини не са добра идея за ситуацията у нас. На фона на големите изборни бюлетини, с които гласуваме тук (за разлика от далеч по-малките, с които се гласува в САЩ), отчитането на гласовете води до много висок брой на недействителните гласове.
Андреев обяснява, че с тези машини трябва да се подхожда наистина много внимателно, за да не се получи разминаване и едни съвсем легитимни и валидни бюлетини да попаднат в купа с недействителните гласове.
А недействителните гласове са си традиционен проблем на хартиеното гласуване, та дори и без специални, скъпи машини, които изискват математическа прецизност в поднасянето на бюлетината, за да не я обявят за недействителна.
На изборите от 2017 г., на които машини нямаше, общият брой на недействителните бюлетини е 169 009. За сравнение най-малката партия, която влезе в парламента след тези избори - "Воля", тогава получи 145 637 гласа.
На вота от 4 април 2021 г., когато имаше опцията за избор между машинно гласуване и хартиена бюлетина, недействителните гласове са 86 527. Извън тях ЦИК отчита още 44 604 "недействителните бюлетини по чл. 227, 228 и чл. 265, ал. 5, сгрешените бюлетини и унищожените от СИК бюлетини по други поводи".
Дори и да приемем, че много от тези бюлетини са пуснати умишлено празни или с добавени по тях нецензурни думи и допълнителни кандидати като Чък Норис, тук става въпрос за огромно количество гласове, които заради леко излизане от квадратчето са били отхвърлени.
Но ако депутатите все пак размислиха за подмяната на машините и закупуването на нови скенери, това не прави машините, с които вече разполагаме, по-малко обезсмислени.
Защото ремонтът на Изборния кодекс ги оставя единствено в ролята им на принтер за бюлетини. Няма да се гледат протоколите от машините (да не би някой хакер да ги е омагьосал), ще се броят само "бюлетините", които излизат от машината. И толкова.
В случая машинните бюлетини ще са от специална хартия, което се предполага, че ще гарантира повече сигурност и да не се случват манипулации.
Какъв е смисълът от това начинание, когато имаш множество софтуерни решения, които да гарантират същото (при това за по-малко пари), едва ли някой може да каже категорично. Ефектът обаче ще е един - отчитането на резултатите от гласуването ще става отново много по-бавно, по-мудно и с помощта на чували.
Ако не друго, то в момента изглежда все по-сигурно, че скоро пак ще ходим на избори. Там ще можем да си припомним какво беше усещането да се чакат резултати от вот на хартия.