"Продължаваме промяната" в месеца, в който се бавеше процедурата за издигане на номинации за управител на БНБ, имаха няколко предложения към няколко личности, за да ги издигнат като кандидатура. Като започнем от Кристалина Георгиева - сами си направете сметка защо тя. Минем през Илиян Михов от Сингапур и стигнем до една дама, която беше с бакалавърска степен." Това заяви депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов по повод процедурата за избор на гуверньор на БНБ.
По думите му партията ще прояви постоянство и отново ще номинира своя депутат Любомир Каримански за поста.
Балабанов посочи, че темата за БНБ не е била разглеждана в коалиционното споразумение и всяка от формациите е имала правото да издигне собствен кандидат за поста на управител.
"Да изключим всякакви лъжи и спекулации - предварителна договорка за обща кандидатура не е имало. Затова и ние бяхме толкова предвидими отначало по отношение на нашата позиция", коментира депутатът.
По думите му Андрей Гюров, шефът на ПГ на "Продължаваме промяната" и кандидат на партията за управител на БНБ, се е превърнал в жертва на собствените си съпартийци, макар да "не е лош човек".
"Беше издигнат в последния момент. След това беше свален. Не знам на каква цена е готов да унижава качествата си, но се получи така", коментира Балабанов.
Депутатът посочи още, че от ПП са предложили също така да се променят правилата и изискванията за гуверньор на БНБ, за да отпадне оттам изискването за поне магистърска степен на кандидатите.
"Опазил ни Господ, че ние не приехме тази поправка, защото щяхме да станем за смях", коментира Балабанов.
Той определи колегата си в партията Любомир Каримански като обединяващата личност в предходните парламенти, както и в настоящия.
"Асен Василев идваше на крака в Народното събрание да му стисне ръката, когато Каримански приемаше извънредни бюджети. Тогава беше обединяваща личност. В един момент обаче стана разединител", заяви още представителят на ИТН.
Балабанов обърна внимание и на казуса с ветото над Северна Македония за приемане на преговорна рамка за присъединяване към Европейския съюз.
Макар според него казусът с управителя на БНБ да не може да доведе до разпадане на коалицията, темата със Северна Македония има този потенциал. Депутатът предупреди премиера Кирил Петков да прекрати противоречивите изявления за Северна Македония, тъй като това можело да се превърне в проблем, изискващ обяснения.
Според него официалната позиция на държавата ни не е променена, но въпреки това премиерът и неговият външнополитически екип са приели съвсем друга посока в действията си.
Станислав Балабанов коментира, че въпреки настоящите проблеми и кризи, предсрочните избори не са изход от ситуацията, като затова и от ИТН следват "последователно държавническо поведение".
"Затова максимално се стремим всички коалиционни партньори да се уповаваме на коалиционното споразумение, което играе ролята на фундамент. Докато то се спазва - се надявам, въпреки различията и публичното говорене, да има консенсус и стабилност в държавата", посочи депутатът.
Според него предсрочни избори сега само ще задълбочат още повече кризите, които съществуват.
"Логиката е коалиционните партньори в един парламент да се изправим срещу модела, който българските граждани очакват да променим - този на ГЕРБ и ДПС, старото статукво", допълни Балабанов.
Той допълни още, че идеята на коалицията е да се възпротиви на статуквото и да извърши съдебна реформа.
Представителят на ИТН определи като нормален и естествен отбелязания спад в електоралната подкрепа за партията му в социологическите проучвания.
"В такава ситуация всеки ще има проблеми. Който и да е на власт, ще трябва да взима трудни решения. Подкрепата за всяка партия ерозира и аз го отдавам на кризите", заявява той.
Балабанов посочи и причините ИТН да поиска повече места в парламентарните комисии по конституционни и правни въпроси и по бюджет и финанси - работата на комисиите била саботирана от липса на кворум.