От какво зависи един смартфон да ни служи вярно?
Разбира се, софтуерът му, камерите и процесорът са от първостепенно значение. Батерията обаче е това, което кара всичко останало в телефона да функционира.
Без нея дори и най-мощната многопикселова камера не снима и най-яката мобилна игра не върви.
Затова сме склонни да спазваме всякакви ритуали около батерията - да зареждаме прецизно до определени проценти, да оставяме смартфонът да остане без батерия, преди да го включим на зарядно, да затваряме фанатично фонови приложения от страх, че хабят прекалено много заряд.
Дали пък не робуваме на митове? Ето няколко случая, в които със сигурност го правим.
Страх ни е от "прекомерно зареждане/ презареждане" на телефона
Това е едно от най-разпространените притеснения - че смартфонът може да седи "прекалено много", включен на зарядно, което неминуемо ще прецака батерията.
Тези опасения владеят потребителите, независимо от операционната система, която използват, и карат някои от тях да се държат направо хипохондричаво.
Митът си има своите съвсем логични корени при по-старите поколения телефони, при които зареждането, въпреки че батерията вече е на 100 процента, действително я е увреждало.
Сега обаче разполагаме с предимствата на съвременния софтуер, който пази батерията от "презареждане", след като достигне 100 процента. С такава "спирачка" разполага както Android OS, така и iOS.
Тук има и още една софтуерна подробност - когато виждаме, че смартфонът е зареден на 100 процента, това обикновено означава, че батерията е процент-два надолу под пълния си заряд.
Така че спокойно можем да оставим телефона известно време включен, а ако усетим прегряване или нарушение в работата му - да го изключим от зарядно веднага.
Оставяме батерията задължително да падне до 0%
Вторият най-разпространен мит за батериите на смартфоните - че трябва да ги изтощим напълно, за да ги заредим. Правилото е било валидно за старите никелови батерии, но не се отнася до модерните литиево-йонни варианти, които имаме в нашите телефони в момента.
При съвременните устройства изтощаването до нула по-скоро ще навреди на батерията, защото има опасност тя да прегрее още в опитите да качи от пълно изтощение до поне няколко процента заряд.
Кои са оптималните проценти, до които да оставяме батерията да падне?
Отговорът не е единодушен, но специалистите съветват батерията да не пада под 10%, преди да включим смартфона да се зарежда. Все още няма и категоричен компромис дали да зареждаме батерията си до пълните сто процента, или до около 80-90%.
Във всеки случай популярното "от 20 до 80 процента" не гарантира по-издръжлива и дълготрайна батерия.
Фанатично разчистваме фонови приложения
За Android дори има приложения в Google Play, които вършат точно тази работа - разчистват приложенията, които работят фоново. При iOS това става с няколко движения по дисплея на телефона. Въпросът е има ли голям смисъл от това?
Краткият отговор е "Не".
При смартфони, които разполагат с процесори от по шест и осем ядра и с гигабайти RAM, вече няма нужда от фанатично и прекалено често "чистене" на приложенията, които са останали да функционират фоново. Те нито ще повлияят особено на заряда на батерията, нито ще я доведат до прегряване.
Освен това голяма част от приложенията започват да работят отново на фон минути, след като уж сме ги спрели.
Добре е все пак веднъж дневно да разчистваме аповете, които сме отворили.
Смятаме, че ако батерията падне необратимо, е време за нов телефон
Батерията в смартфона е консуматив.
В зависимост от модела устройство смяната ѝ може да варира от 50 до 400 лева, затова дали ще заменим батерията с нова, или ще предпочетем да си закупим нов телефон, е изцяло лична преценка и нищо повече.
Да предпочетем да ремонтираме, вместо да изхвърляме, има редица предимства в опазването на природата, а и невинаги разполагаме с достатъчно средства, за да инвестираме веднага в ново устройство.
Не е изключено да имаме и сантиментални чувства към настоящия си телефон и затова да не искаме да се разделяме с него. И в това няма нищо нередно, просто трябва да посетим оторизиран сервиз, където смяната на батерията става за не повече от няколко часа.