Педро Паскал е изненадващото ново лице на мъжа герой на малкия екран - без опъващи дрехите мускули като 80-арските звезди, нито с гладко и младолико лице като любимците на публиката от началото на века.
Паскал изглежда по-нормално, по-обикновено, а годините му - 47 - вече са оставили своите следи по лицето му. Може би това го прави така подходящ за бащински роли. Играе такава като ловеца на глави Дин Джарин в сериала The Mandalorian по "Междузвездни войни".
Такива характеристики притежава и персонажът му в новия постапокалиптичен сериал на HBO - "The Last of Us: Последните оцелели", базиран на една от най-добрите игри за последното десетилетие.
"Не бях чувал за играта. Инструкциите [на създателите на сериала] бяха: "Не я играй". Игнорирах ги. Опитах да я играя и бях много, много лош на нея. Но племенникът ми е фантастичен", признава актьорът.
В интервю за Wired казва, че за него е било важно да вкара в изпълнението си бележки, които са взети директно от играта The Last of Us - физически, визуално, гласово.
В шоуто на HBO Паскал влиза в ролята на Джоел - мъж, закален от живота в постапокалиптично бъдеще. Разпространението на опасна гъбична зараза, която променя по ужасяващ начин хората, е довела до постоянна борба за оцеляване. В този опасен свят Джоел е натоварен със задачата да ескортира 14-годишното момиче Ели извън една от карантинните зони и през Съединените щати.
Всъщност зрителите, които харесват Паскал и The Last of Us, трябва да благодарят именно на племенниците на актьора.
"Получих възможност да прочета първите няколко сценария за адаптацията на The Last of Us. Същият ден говорих със сестра си, която возеше моите племенници - нейните тийнейджъри - към училище. Казах: "Знаеш ли, имам предложение за работа. Базирана е върху видеоигра", разказва актьорът в друго интервю - за BBC1.
Успял да каже само "The L..." и дори не успял да довърши думата "last", тъй като сестра му го била пуснала на високоговорител в колата.
"The Last of Us!", изкрещели племенниците му. "Трябва да участваш! Трябва!".
Паскал признава, че за ролята в сериала е трябвало да извади наяве "вътрешният си мрак", за да може да покаже "капацитета за насилие", който Джоел притежава.
"Не съм се бил, докато растях, и определено [не ми се е случвало] като възрастен. Насилието ме плаши много", признава актьорът и не изключва вероятността да го плаши и възможността то да му хареса. Самият актьор обаче избягва да тества лимитите си, защото не харесва болката - била тя физическа, емоционална или психологическа.
"Някои хора казват: "О, това най-вероятно ще ми счупи нещо. Трябва да го пробвам". Майната му на това. Не мисля така за себе си... Не съм корав", признава екранният Джоел.
Посочва, че иска да кара хората да се чувстват комфортно и се опитва да им угоди. Самият той години наред е имал нужда от подкрепа, защото кариерата му потръгва едва в края на 30-те му години, а допреди това изпълнява основно малки театрални роли.
Винаги обаче се е намирал някой, който да му помогне - дали с парите за наема, дали с продукти за хранене.
Сега вече е финансово спокоен. Звездата му изгря с превъплъщението в Оберин Мартел-Пепелянката в "Игра на тронове" (Game of Thrones), също на HBO. Именно след тази роля кариерата на актьора разцъфна - последваха участия в супергеройския "Жената чудо 1984" и The Unbearable Weight of Massive Talent, където партнира на Никълъс Кейдж.
На малък екран участва в три сезона на сериала "Наркос", последван от хитовия The Mandalorian, чийто трети сезон предстои, а сега и в "The Last of Us: Последните оцелели", който е може би най-голямата телевизионна адаптация на видеоигра в историята.
Интересното е, че не избира ролите си по това какъв е персонажът, а спрямо това от кого идва предложението.
"Естествено, че можеш да откажеш [роли], но не можеш да откажеш на Джон Фавро [създателят на The Mandalorian], Катлийн Кенеди [президент на Lucasfilm], Дейв Филони [сценарист на епизоди на The Mandalorian] или HBO. Никога не съм се спирал, за да обмисля какви са персонажите. Винаги обстоятелствата са били, че се отваря врата и минавам през нея", разказва Паскал.
Той също така не е знаел нищо за играта The Last of Us, чиито две части са носители на множество награди, а историята е възхвалявана за едни от най-добрите, разказвани някога в такъв формат.
"За да бъда напълно честен, исках да работя с Крейг Мейзин, който създаде "Чернобил" (бел.ред. и е съ-сценарист на новия сериал). Също така, HBO предлага съдържанието, с което буквално пораснах", спомня си актьорът.
Оказва се, че когато е бил малък, не е имал проблем да гледа сериалите за възрастни, които са се излъчвали по платения канал. Семейството му напуска Чили по време на диктатурата на Аугусто Пиночет. Озовават се първо в Дания, а след това и в САЩ. Като дете в имигрантско семейство, той казва, че родителите му са били много строги за едни неща и по-отворени за други.
"Ако родителите ми харесваха това, което гледат, рядко ме гонеха от стаята. Но трябваше да имам добри оценки, иначе не ми позволяваха да гледам каквото и да е", спомня си Паскал.
Днес вече той вече е възрастният и след грижите за Грогу в The Mandalorian, в "The Last of Us: Последните оцелели" отново играе персонаж, който влиза в бащинска роля по неволя.
"Мисля, че страшното в Джоел е, че никой нас не знае наистина на какво бихме били способни, ако се сблъскаме с идеята да загубим любовта. Дали ще е съзнателно или подсъзнателно, да си жив или дори да си човешко същество е директно свързано с любовта, която чувстваш", обяснява Паскал за персонажа си в сериала на HBO.
По думите му съществуването е свързвано с любовта към човек - дали към любимия, или към детето ти, която обаче може да бъде загубена.
"Някои хора не са способни да мислят рационално при такава загуба, заплахата от такава загуба или заплахата тази загуба да се повтори", казва актьорът, с което намеква какво очаква героя му.
Първият сезон на "The Last of Us: Последните оцелели" се състои от 9 епизода. Премиерата e на 16 януари в стрийминг платформата HBO Max.