Русия вече е под безпрецедентни санкции. Засегнати са икономиката на страната, банковият ѝ сектор, както и износът ѝ на нефт и газ, а вече почти не са останали живи олигарси, върху които да не са наложени тежки ограничения от Европейския съюз (ЕС) и САЩ.
Затова сега Брюксел обсъжда санкционирането на още една важна личност, която доскоро се споменаваше предимно в слухове и далеч по-малко в редовните новини - Алина Кабаева.
Тя е политик, медиен шеф, бивша олимпийска гимнастичка и - ако слуховете са верни - половинка на Владимир Путин и майка на няколко от децата му.
Санкциите, наложени от ЕС и други държави, са предназначени да накажат най-близките до руския президент - олигарсите, политиците и други длъжностни лица, за които се твърди, че са се възползвали от близостта си с него.
Миналия месец САЩ и Великобритания вече наложиха санкции над две от дъщерите на Путин от бившата му съпруга Людмила - Мария Воронцова и Катерина Тихонова.
Сега мнозина казват, че е дошъл редът на Кабаева - нещо, което ѝ се разминаваше до този момент заради неопределения статус на отношенията ѝ с руския президент. Източници на Би Би Си потвърждават, че нейното име попада в новия пакет от санкции, който в момента се обсъжда на европейско ниво, наред с ембаргото над руския петрол.
Според АФП тя е мишена на ограничителните мерки заради участието си в разпространението на кремълската пропаганда и за това, че е "тясно свързана" с 69-годишния президент Путин. Проектодокументът не я посочва като негов интимен партньор, а ЕС все още не е подписал официално предложението.
Руският лидер винаги е бил изключително внимателен, когато става въпрос за информация за личния му живот, и в редките пъти, в които е бил питан по-лични въпроси, той е отказвал да отговаря. Когато става въпрос за Кабаева, липсата на коментар е дори още по-категорична.
През 2008 г. в. "Московски кореспондент" съобщи, че той планира да се разведе със съпругата си Людмила и да се ожени за Кабаева. Всички страни официално отрекоха написаното да е истина, а скоро след това вестникът беше закрит.
Пет години по-късно Путин и Людмила обявиха окончателната си раздяла. Въпреки това руският лидер отново отричаше да е свързан с бившата гимнастичка Кабаева, която към онзи момент беше в преход от спортната кариера към политическата.
Самата тя е състезател по художествена гимнастика и по време на върховата си форма е смятана за една от най-добрите в света. Има дори специално движение, което е кръстено на нейно име, а самата тя води руския национален отбор до множество златни медали.
Родена през 1983 г., Алина Кабаева започва да се занимава с художествена гимнастика още на 4 години, а треньорката ѝ Ирина Винер е категорична, че рускинята е имала уникален талант.
"Не можех да повярвам на очите си, когато я видях за първи път. Момичето притежава рядката комбинация от две качества, които са от решаващо значение в художествената гимнастика - гъвкавост и ловкост", обяснява тя в едно свое интервю.
Алина прави своя международен дебют през 1996 г., а само две години по-късно вече е шампион на Европейското първенство по художествена гимнастика. В годините след това ще стане известна като "най-гъвкавата жена на Русия".
На Олимпийските игри в Сидни през 2000 г. грешка с обръча ѝ коства златния медал и тя трябва да се задоволи само с бронза. Четири години по-късно, на игрите в Атина, тя се справя много по-добре и взима олимпийското злато.
До момента на пенсионирането си Кабаева печели 18 медала от световни първенства и 25 медала от европейски първенства в допълнение към своите олимпийски медали. Подобно на други руски спортисти, нейната кариера също е белязана от допинг скандал, който ѝ коства медалите на Световното първенство по художествена гимнастика през 2001 г., след като дава положителна проба за забранено вещество.
През 2007 г. тя се мести в политиката - заема депутатско място в долната камара на руския парламент от управляващата партия "Единна Русия". Остава народен представител до 2014 г., когато става председател на Националната медийна група, която има големи дялове в почти всички големи руски държавни медии.
Именно оттам започва да оказва влияние върху ежедневното изливане на пропагандата на Кремъл, който по това време е в активен режим да оправдава анексирането на Крим. Смята се, че тази ѝ позиция я е направила една от най-богатите жени в Русия, като според изтекли документи Кабаева печели по около 12 милиона долара годишно.
Не се знае кога за пръв път тя и Путин се срещат. Първата им обща снимка е от 2001 г., когато президентът награждава гимнастичката с орден за приятелство - най-високо държавно отличие.
Швейцарският вестник Zonntags Zeitung пише в свое разследване, че Кабаева е родила момче през 2015 г. в луксозна клиника край Лугано в страната. На същото място през 2019 г. ражда второ момче.
Според Sunday Times и Wall Street Journal бившата гимнастичка е родила близнаци през 2019 г. в Москва. Досега обаче няма съгласие по въпроса колко точно деца има тя.
Кремъл отрича всички тези твърдения. Още през 2015 г. говорителят на Путин Дмитрий Песков излиза с позиция, че "информацията за раждането на бебе, чийто баща е Владимир Путин, не отговаря на реалността".
Колкото до самата Кабаева, тя се е появявала веднъж през 2011 г. на корицата на сп. Vogue, където носеше скъпа златна рокля от френската модна къща Balmain. Тя беше и факелоносец на Зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г., а съвсем наскоро, през април, се появи на фестивал по юношеска гимнастика в Москва, отхвърляйки спекулациите, че се крие от медиите.
"Уолстрийт джърнъл" предполага, че САЩ не са склонни да санкционират Кабаева от страх, че това може да бъде възприето като "твърде личен удар" за Путин и допълнително да ескалира напрежението.
Въпреки това идеите за санкции срещу Кабаева не са изцяло отхвърлени.
Когато през април Белият дом беше попитан защо тя не е в последния им списък, прессекретарят на американския държавен глава Джен Псаки отговори, че "никой не е в безопасност".
А дори самият фокус на внимание върху интимния живот на Путин може да се окаже достатъчна неприятност за него и хората от близкия му кръг,