Зидан не може да спре пропадането на Реал: 5 извода от двубоите в Шампионската лига

Реал Мадрид изобщо не успя да влезе в мача срещу ПСЖ и впоследствие Зидан не спести критиките си към отбора Снимка: Getty Images
С нескрито удоволствие Ди Мария наказа на два пъти бившия си клуб и стана герой на мача Снимка: Getty Images
Резервата Ектор Ерера донесе равенството 2:2 на Атлетико срещу Ювентус Снимка: Getty Images
Резервата Ектор Ерера донесе равенството 2:2 на Атлетико срещу Ювентус
Титулярното място на Гонсало Игуаин в Юве най-вероятно тепърва ще бъде подлагано под въпрос - но Сари е треньор, който трудно променя мнението си Снимка: Getty Images

И втората вечер от груповата фаза на Шампионската лига предложи големи сблъсъци, като логично погледите бяха насочени основно към Париж и супердербито ПСЖ - Реал Мадрид.

Там обаче голяма интрига нямаше и домакините надделяха с категорично 3:0 с два гола на Анхел Ди Мария през първото полувреме и един на Тома Мюние в самия край на мача. Играчите на Томас Тухел убедително надиграха опонента си и можеха да отбележат още голове на неориентираната защита отсреща.

Два гола на Реал бяха отменени, но това не е утеха за отбора, който изравни свой 16-годишен антирекорд, като не отправи нито един точен удар към Кейлор Навас.

Далеч по-сериозна беше интригата в другия голям сблъсък от вечерта, който противопостави Атлетико Мадрид и Ювентус.

В повторение на осминафинала от миналия сезон, двата тима изнесоха голяма битка със скучно и предпазливо първо полувреме и страхотно шоу след почивката, а крайният резултат беше 2:2. "Бианконерите" поведоха с 2:0 чрез Хуан Куадрадо и Блейз Матюиди с две перфектни контраатаки.

Статичните положения и въздушните двубои обаче за кой ли път спасиха Атлетико. Комбинация между централните защитници позволи на Стефан Савич да намали с глава, а в 90-ата минута резервата Ектор Ерера също с глава донесе точката на тима си.

След поредната емоционална нощ на първокласен футбол е време за анализи. Ето пет извода от двубоите от Шампионската лига в сряда:

1. Пропадането на Реал продължава и при Зидан

Дори онези, които са очаквали Реал да загуби на "Парк де Пренс", едва ли са можели да предвидят колко жалко ще изглежда отборът в първия си мач от тази Шампионска лига.

"Белия балет" записа най-тежката си загуба в турнира под ръководството на Зинедин Зидан, не успя да отправи нито един точен удар и затова доскорошният страж на отбора Кейлор Навас беше просто зрител на вратата на ПСЖ.

От самото начало Реал се мъчеше на терена и е трудно да посочим футболист на тима, който да не разочарова тотално (освен може би нароченият за гонене от Мадрид Гарет Бейл). Куртоа допусна два гола в близкия си ъгъл, Тони Кроос напълно загуби центъра на терена, отпред Бензема беше анонимен в първите 70 минути до смяната на схемата. Такива като Каземиро, Карвахал и Хамес положиха усилия, но отстъпваха на опонентите си в съответните зони.

И двата отбора снощи бяха лишени от основни футболисти, но докато на ПСЖ това се отрази добре, при Реал причини катастрофа.

Може би най-далеч от истината изглеждаха новите попълнения на "кралете" начело с Еден Азар. След мача Зидан отбеляза, че е неприемливо съперникът да има такова преимущество по отношение на скоростта, динамиката, единоборствата. Още миналия сезон обаче се забелязваше големият спад в интензитета на игра на Реал.

Завръщането на Зизу трябваше да спре пропадането, но на "Бернабеу" още не са се събудили от кошмара, започнал през миналата година.

2. Без звездите си ПСЖ игра като завършен отбор

Отсъствието на най-големите звезди в атаката се отрази чудесно на Пари Сен Жермен, а това отбеляза и Томас Тухел след мача. Наказаният Неймар и контузените Мбапе и Кавани обичайно товарят целия тим с ролята на фаворит, а когато тези играчи са на терена, на ПСЖ често му липсва баланс и това се отразява срещу по-силните съперници.

Вчера обаче блеснаха играчи като Пабло Сарабия, който не се пести в дефанзивен план, блесна Идриса Гей с неговата издръжливост и способност да разбива цялата халфова линия на противника, блесна разбира се и често недооцененият Ди Мария.

Срещу Реал ПСЖ наистина игра като отбор, а не като механично събрана група от футболисти със звезден статут. Ако парижани изглеждат по този начин и през пролетта, ще стигнат по-далеч в Шампионската лига, отколкото в предните сезони.

3. Ди Мария ще е ключов за амбициите на ПСЖ в турнира

Специално внимание след категоричната победа над Реал заслужава героят за Пари Сен Жермен. Анхел Ди Мария разкъса бившия си отбор с нескрито удоволствие и двата му гола през първата част бяха най-малкото, с което Мадрид се отърва.

Аржентинецът заслужаваше да направи и хеттрик, беше невероятно енергичен, а първото му полувреме беше просто перфектно - два гола от два удара, 13 от 13 точни подавания.

Истината е, че крилото измина дълъг път от онези години, когато носеше фланелката на Реал, мина през големите надежди и големия провал в Манчестър Юнайтед, мина през различни периоди в ПСЖ, в които влизаше и излизаше от титулярния състав.

Сигурното е, че сега Тухел трябва да се довери на добрата му форма и да продължи да залага на него, ако иска да направи нещо по-сериозно в Лигата.

4. Юве на Сари още няма постоянство, но ще става по-силен

След години на доминация в Серия А, целта на Ювентус в Шампионската лига може да бъде само една - спечелване на турнира.

Въпреки страхотния състав, с който разполагат, "бианконерите" не изглеждат по-близо до тази цел в началото на сезона. Приспособяването към изискванията на новия треньор Маурицио Сари ще отнеме време. Това призна и Леонардо Бонучи преди срещата с Атлетико, като обясни, че Сари иска от бранителите да правят обратното на това, което са вършили в предишните години.

Проблемите с промяната в стила няма как да не се отразят и Ювентус страда в определени периоди от мачовете си дотук през сезона. Като голяма слабост се оформя защитата при статични положения, тепърва ще бъде поставяно под въпрос и титулярното място на Гонсало Игуаин, който държи Дибала на скамейката.

Но все пак Сари беше привлечен, за да внася промени, а те няма как да станат веднага. Юве изпусна победата вчера, но това все пак се случи на стадион, на който отборът загуби с 0:2 в елиминациите преди няколко месеца. "Старата госпожа" разполага със страшно много класа и когато играчите свикнат със Сарибол, тимът може да се превърне в истинско страшилище.

5. Фернандиньо може да е решението на защитната криза в Сити

В последните дни основната тема в Манчестър Сити беше кризата в защита.

След Аймерик Лапорт се контузи и Джон Стоунс, а това внезапно остави Пеп Гуардиола само с един опитен централен защитник в лицето на Николас Отаменди.

Наложи се дефанзивният халф Фернандиньо да стане част от защитата, и то в привидно най-трудния мач на отбора в групата от Шампионската лига - гостуването на Шахтьор. Това беше и първи мач като титуляр за опитния бразилец от началото на сезона, но той се справи така, сякаш цял живот е играл на този пост.

С впечатляваща игра Сити отнесе домакините с 3:0, можеше да вкара доста повече, а Фернандиньо внасяше спокойствие и увереност и разпределяше добре топката от защитата, носеше и капитанската лента. Разбира се, мачът срещу Шахтьор няма да е най-големият тест за него, но защитата на Сити отбеляза прогрес след ужасното представяне при загубата от Норич във Висшата лига.

Добри новини за Гуардиола в отбрана са и първата поява на Бенжамен Менди за сезона, десетина минути игра получи и Жоао Кансело, който още се адаптира към схемата и изискванията на каталунеца. Може да се окаже, че Пеп е способен да реши защитния проблем с наличните футболисти.