Допреди няколко дни светът не знаеше много за Тонга - държава, простираща се на около 170 острова, от които 36 населени, и дом на над 100 хиляди души.
Така беше до "безпрецедентното бедствие", както властите там го определят, което връхлетя Тонга - избухване на подводен вулкан причини вълни цунами, които разрушиха домове и отнеха животи.
Първото съобщение от правителството на Тонга беше получено във вторник вечерта, след като вулканичното изригване прекъсна комуникациите с островите.
В съобщението се потвърждава смъртта на трима души - жена на 65 години на остров Манго, 49-годишен мъж на остров Номука, както и 50-годишна британка, чието тяло е открито в понеделник. Има и ранени.
Вълните, които са се стоварили върху островната група Ха'апаи са били с височина до 15 метра. Жители са били преместени в евакуационни центрове след като 56 къщи са били унищожени или са с нанесени сериозни щети.
Правителството изрази притеснения за малките острови Манго и Фоноиуфа, които са били засегнати катастрофално от цунамито. Всички домове на Манго, където живеят 36 души, са били унищожени. Само две къщи са здрави на Фоноиуфа.
За разликата в Тонга преди и след бедствието говорят сателитните снимки. Те показват напълно променен пейзаж и последствията не само от цунамито, но и от изсипалата се върху островите вулканична пепел.
Снимките може да видите в галерията горе.
Според експерти изригването на подводния вулкан Хунга Тонга-Хунга Ха'апаи е най-голямото вулканично събитие от изригването на връх Пинатубо във Филипините през 1991 г.
Новозеландското външно министерство сега предупреждава, че са възможни нови изригвания, с което остава рискът и от други вълни цунами. Те ще представляват опасност не само за бреговете на Тонга, но и за Нова Зеландия.
Междувременно все още не са решени ключови проблеми, предизвикани от първото изригване - не само на Тонга, но и на хиляди километри оттам - край бреговете на Перу.
Проблемите с питейната вода
Екипи на "Червеният кръст" в Тонга потвърждават, че водоизточниците на хиляди хора са били замърсени от цунамито, след което са останали големи количества солена вода, както и от вулканичната пепел.
Членове на екипите на "Червения кръст" в Тонга са били изпратени заедно с властите на острови като Манго, Фоноиуфа и Намука, съобщават от организацията. Спешно се осигуряват питейна вода и помощни пакети на хора, които са "загубили всичко".
Работи се с партньори на "Червения кръст" и правителствата на Австралия и Нова Зеландия, за да се осигурят още помощи и подвижни станции за питейна вода.
Проблем за доставката на помощи остава покритото с вулканична пепел летище, което трябва да бъде почистено ръчно, за да могат да пристигнат помощи по въздух. Поради това от Нова Зеландия са изпратени два военни кораба за помощ в справянето с кризата. Те обаче няма да пристигнат преди петък.
Тонга до момента не е имала проблеми с коронавируса и дори има 80% напълно ваксинирано население. За да не рискува обаче внасяне на външна зараза - например на варианта "Омикрон", Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че няма да изпраща свои екипи там.
Прекъснатите комуникации
Ключов за комуникациите с Тонга подводен кабел беше прекъснат на две места при избухването на вулкана, а според външното министерство на Нова Зеландия може да са нужни най-малко четири седмици, за да бъде поправен той.
Прогнозата е на американската компания SubCom, която е с опит в работата по над 50 хиляди километра кабели в Южния Тих океан. Тя работи с телекомуникационната компания Tonga Cable за мобилизиране на кораб за нужната поправка, за да може Тонга отново да бъде свързана със света.
След изригването на вулкана комуникацията със страната се осъществява трудно, най-вече със сателитни телефони. Очаква се пускането и на временна мобилна мрежа, но тя ще е с ограничени възможности.
Петролен разлив край Перу
Прокуратурата в Перу междувременно започва разследване на петролен разлив в местна рафинерия, собственост на испанската енергийна компания Repsol. За разлива, по думите на екоминистъра на страната Рубен Рамирез, се е стигнало, когато кораб, доставящ суров петрол в рафинерията, е бил разклатен от необичайно големи вълни.
За това бяха обвинени вулкана и цунамито край Тонга, която се намира на 10 хиляди км разстояние.
Рамирез е дал на рафинерията "Ла Пампила" десет дни да събере петрола, който е засегнал поне 3 км от бреговата линия. Това вече е довело до замърсяване на водите и смъртта на птици и океански живот. По думите на министъра глобите могат да достигнат 33 милиона долара, ако се докаже отговорност за инцидента.
Двама души също се удавиха по плажовете на Перу, а смъртта им отново беше обяснена с големите вълни.