Сър Никълъс Уинтън, който организирал спасяването на 669 деца от нацистки концлагери в Чехословакия, почина на 106-годишна възраст, съобщи Си Ен Ен. Бившият брокер на неджижими имоти уредил влакове да извозят малките еврейчета от окупирана Прага до Великобритания. Новината за смъртта на британския Шиндлер беше потвърдена от зет му.
Всички знаят историята на Оскар Шиндлер и са гледали филма "Списъкът на Шиндлер" на Стивън Спилбърг. Лентата е базирана на действителен случай и разказва за бизнесмена Оскар Шиндлер, който успява да спаси живота на над 1000 евреи по време на Втората световна война. Той обаче съвсем не е бил единственият, рискувал всичко, за да спаси колкото се може повече невинни хора.
Никълъс Уинтън е роден на 19 май 1909 г. в еврейско семейство в Лондон. За кратко живее в Германия, където работи в банка. Когато нацистите започват да прииждат, се мести обратно на Острова.
През 1938 г. Уинтън решава да не отиде на планирана почивка в Алпите. Вместо това тръгва за Прага с една цел - да помогне на хората. Той бил убеден, че войната ще избухне всеки момент и бил дълбоко разтърсен от насилието срещу евреите в Германия и Австрия.
В Прага се свързва с международните посолства, за да уреди убежище за множеството граждани на Чехословакия, застрашени от нацистите. Единственият положителен отговор идва от Великобритания. Британските посланици обаче получават стриктни инструкции. Допускали се само деца, а цената била по 50 лири на дете.
Офисът на Уинтън се изпълнил с родители, умоляващи го да спаси децата им от нацистите. Когато всички деца били регистрирани и им били намерени домове, Уинтън го чакала най-трудната задача - да се увери, че всички ще стигнат живи и здрави.
Визите на децата били фалшифицирани от съображения за сигурност. Въпреки всичко, 8 влака с деца успешно достигнали до Великобритания през Германия и Франция. Последният, девети влак с 250 деца, не достигнал целта си, защото на 1 септември 1939 г. избухнала войната. Въпреки този последен неуспех, Никълъс Уинтън е пряко отговорен за спасяването на 669 чехословашки деца.
През 1988 г. когато съпругата му открива папка със снимки на всички деца и пълен списък с имената на спасените. Така светът научава за подвига му.
После Уинтън е направен е почетен гражданин на Прага, а през 2002 г. кралица Елизабет II го награждава с рицарско звание. Удостоен е и с приза Гордостта на Великобритания. През 2008 г. е номиниран за Нобелова награда. Открити са две негови статуи - една в Мейдънхед и една в Прага.
През 2009 г. историческа влакова композиция тръгна от Прага за Лондон в чест на британеца, който в навечерието на Втората световна война спаси от сигурна смърт 669 деца. Специалният влак, наречен "Влакът на Уинтън", тръгна от централната гара в Прага и мина по същия път като организирания преди повече от 70 години превоз. В Лондон пътниците се срещнаха с Никълъс Уинтън. Сред тях бяха някои от "децата на Уинтън" и техните потомци.
Повече от 370 деца, спасени от Уинтън, не знаят цялата история, защото следите им се губят.