Бившият президент на Румъния Йон Илиеску беше обвинен за извършване на престъпление срещу човечеството заради насилственото потушаване на анти-правителствените протести през юни 1990 г.
85-годишният Илиеску се яви пред Върховния касационен съд, за да му бъде повдигнато обвинението.
Прокуратурата ще търси наказателна отговорност от страна на Илиеску за смъртта на трима души и за нанасянето на телесни повреди по други четирима.
Бившият президент, който прекара един час в съдебната зала, отказа да коментира обвинението и отрече да е извършил каквото и да е престъпление.
По време на гражданското недоволство от 1990 г. миньори и полицаи бяха използвани за разпръскването на група протестиращи в столицата Букурещ. При размириците бяха арестувани и пребити хиляди мъже и жени.
Само няколко месеца по-рано, през декември 1989 г. страната е разтърсена от кървавите сблъсъци при преврата срещу Чаушеску, при които загиват над 1000 души, а други 3350 са ранени.
По-късно Илиеску благодари на миньорите, с което предизвика остри критики от страна на румънските граждани.
Илиеску пое поста на държавен глава на Румъния на 22 декември 1989 г. след разстрела на Чаушеску.
Мандатът му продължи до 1996 г., когато Емил Константинеску беше избран за президент. Четири години по-късно обаче Илиеску отново спечели президентските избори и остана начело на Румъния до 2004 г.