Въоръжените сили на Руската Федерация са завършили разработката на военен интернет за собствени цели с официално име "Закрит сегмент за предаване на данни" (ЗСПД). Това съобщава руският вестник "Известия", цитиран от ТАСС.
Военната мрежа не е свързана с глобалния интернет, а всички компютри, които участват в нея, са защитени. Мрежата разполага дори с криптирана вътрешна електронна поща, по която може да се разменя секретна информация и дори строго-секретни документи.
Отбелязва се още, че системата вече функционира напълно, като във всички военни части са разположени сървари, които криптират информацията и я предават нататък. В ЗСПД вече има сайтове, които могат да се разглеждат само чрез компютри под операционната система МСВС - мобилна система на въоръжените сили. Всичките машини са сертифицирани от Службата за защита на държавните тайни и към тях не е възможно да се прикачат несертифицирани устройства като флаш памети, принтери, скенери и пр.
Основните ресурси на военните са достъпни на домейн mil.zs, като има и множество поддомейни като например domain.mil.zs.
По думите на военния източник, цитиран от "Известия" мрежата се разпространява частично чрез инфраструктурата на "Ростелеком" и отчасти чрез собствена разпределителна инфраструктура, поддържана от Министерството на Отбраната, която не е включена в глобалния интернет.
Към момента работата по ЗСПД е завършена, според източника на изданието. Довършителните работи по изграждането на мрежата са приключени още в края на лятото и тя вече функционира с пълни обороти. Военните планират само да разширяват достъпа до нея като създават допълнителни терминали във военните части и учрежденията.
По думите на председателя на президиума на Фонда за съдействие за развитието на технологията и инфраструктурата на интернет Дмитрий Бурков информацията за това как точно е организиран интернет за военни цели в различните страни е малко, но все пак има доста източници за американските военни мрежи за предаване на информация. Бурков смята че у американците имало много "дупки", които са позволили и достъпа до данни например на Едуард Сноудън - нещо, което руснаците искат да избегнат.
Съветникът на президента по технологичните въпроси Герман Клименко коментира за "Известия", че всичко, което е включено в глобалния интернет може да бъде "намерено", което значи, че не е безопасно.