Макар със закъснение от няколко дни, Кремъл отговори на интервюто на президента Росен Плевнелиев за британския в. "Independent", с което той обвини Русия в хибридна война на Балканите, за да дестабилизира Европа, и се усъмни, че оттам да дошли кибератаките срещу сайтовете на държавните институциите по време на местните избори.
Според говорителката на руското външно министерство Мария Захарова държавният страда от „дефицит на аргументи" и допуска повторения на своите тези. Тя посъветва да се намерят „компетентни съветници, които биха могли да предпазят България от по-нататъшни груби грешки".
„Русофобията е тенденция от миналия сезон, а през новия сезон на мода са прагматизмът и реализмът. Тези, които предпочитат да следват модата, без да имат собствен стил, бихме ги посъветвали да следват световните тенденции", добави тя.
Захарова опроверга Плевнелиев за твърдението му, че руски самолети все по-често нарушават „въздушната сигурност над Черно море". Според него "от кримската криза имаме 10 пъти повече нарушения от руски военни самолети" в зоната за сигурност над Черно море и те са част от хибридната война чрез директна и косвена агресия срещу западните държави.
Захарова отвърна, че има „по-старшите партньори" на София, визирайки НАТО и ЕС, които да обяснят на Плевнелиев разликата между „неутрално въздушно пространство над Черно море и въздушното пространство на България".
Плевнелиев призова НАТО и ЕС да обърнат повече внимание на руската агресия на Балканите. Захарова не е съгласна и коментира: „Искаме да се надяваме, че занапред политикът, който сега се явява президент на страната, с която ни свързва многовековна дружба, ще се въздържи от гръмки обвинения без доказателства и че той няма да се опитва да зарази с параноя своите избиратели, които в голямата си част продължават да изпитват уважение към Русия", заключи тя.
Заради интервюто АБВ му поиска оставката, а редица социалисти от БСП също го критикуваха, с готовност на започнат процедура по импийчмънт. Според червения лидер Михаил Миков изказванията на Плевнелиев са заплаха за националната сигурност.
„Много ефективен и сигурен начин за Русия да дестабилизира Европа е през Балканите, затова Путин се фокусира върху това. Нашето послание до ЕС, до генералния секретар на НАТО, до нашите партньори и западни съюзници е, че Балканите трябва да бъдат в центъра на европейската политика за сигурност. Направете повече за нас, за да направите повече за самите себе си", коментира Плевнелиев пред британския вестник.