Американският президент Доналд Тръмп обвини Германия, че е "заложник на Русия", заради това, че купува енергийни ресурси от страната.
Тръмп изрази тази позиция по време на среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг преди началото на срещата на Алианса в Брюксел. Президентът на САЩ аргументира твърдението си с това, че Германия е позволила нова руска газова тръба да бъде изградена в северната част на Германия. Става дума за проекта "Северен поток II", чрез който руски газ ще достига до Германия през Балтийско море.
Столтенберг коментира, че макар в Алианса да има разногласия, страните в него са "по-силни заедно, отколкото поотделно".
"Как може да сте заедно (страните в НАТО), когато една страна получава енергия от страна, срещу която искате да се защитавате? Те просто правят Русия по-богата", контрира го Тръмп, цитиран от Financial Times.
"Предполага се, че трябва да ви пазим от Руси, но те плащат милиарди долари на Русия и мисля, че това е много неуместно", каза американският президент относно Германия.
Тръмп не пропусна да разкритикува и германския канцлер Ангела Меркел за това, че страната й не инвестира достатъчно в защитата на Европа. Според Тръмп Германия е "богата страна", която "назабавно" би могла да увеличи военните си разходи. Той посочи, че САЩ повече няма да толерира сегашната ситуация (Германия е от страните, които не изпълняват ангажимента 2 процента от брутния вътрешен продукт да отиват за отбрана).
Преди срещата на НАТО Тръмп каза, че неговите усилия са довели до това други държави да харчат повече за Алианса. По думите през последната година над 40 милиона долара са инвестирани от други държави в НАТО, но това все още не било достатъчно, за да намали тежестта върху американските данъкоплатци.
Според Тръмп САЩ плащат много повече, докато други държави не плащат достатъчно, "особено някои". Това продължавало с десетилетия и не било честно спрямо данъкоплатците в САЩ. "Ще го направим честно", коментира американският президент.
По-рано днес Тръмп изсипа поредната си гневна тирада в Twitter срещу търговските затруднения, които Европейският съюз създавал на САЩ, а след това същите страни през НАТО искали Щатите да ги защитават.