Гръцкото правителство е наело за съветник бивш мениджър във фалиралата американска инвестиционна банка Lehman Brothers - 52-годишният Глен Ким, който дори е участвал лично в преговорите между Алексис Ципрас, Ангела Меркел и Доналд Туск след гръцкия референдум.
В момента Ким помага и на Исландия в вдигането на контрола върху движението на капиталите, наложен след кризата през 2008 г.
Това съобщава германското издание Welt am Sonntag.
"Аз съм в двореца Максимос (правителствената резиденция в Атина, б.р.), помагам на Евклидис (Цакалотос, финансовият министър на Гърция, наследил Янис Варуфакис през юли, б.р.)", е написал Ким в съобщение до репортер от изданието, който се е свързал с него, за да уточни каква е ролята му в гръцкото правителство.
Изданието твърди, че Глен Ким е изиграл ключова роля по време на последната среща между Алексис Ципрас и Ангела Меркел на Европейския съвет на 13 юли, който очерта рамките на третата спасителна програма за Гърция.
Участници в събитието са потвърдили, че Ким е участвал лично в преговорите между гръцкия премиер Ципрас, финансовия министър Цакалотос, германския канцлер Ангела Меркел и президента на Европейския съвет Доналд Туск.
Той се е намесил в един от най-конфликтните въпроси - за създаването на приватизационен фонд от 50 млрд. евро.
Първоначално германският финансов министър Волфганг Шойбле настояваше фондът да се учреди извън Гърция - за предпочитане в Люксембург, но Ципрас отхвърли категорично предложението.
Според Welt am Sonntag Глен Ким е съветвал в миналото Германската финансова агенция, която управлява държавния дълг на страната, по въпроси, свързани с Европейския фонд за финансова стабилност и Европейския стабилизационен механизъм.
Официалният отговор от германското правителство пред изданието е, че "името на Глен Ким не ни е известно", а гръцкото правителство е отказало коментар.
Според профила на Глен Ким в LinkedIn той работи и като съветник на Министерството на финансите на Исландия, по въпросите за вдигането на контрола върху капиталите, наложен през 2008 г. след финансовата криза в страната.
Гърция също беше принудена да наложи същата мярка през юни, след като от банките бяха изтеглени над 40 млрд. евро в рамките на няколко месеца.
В момента големите банкови преводи от Гърция към чуждестранни сметки са почти невъзможни, а всяка транзакция над 100 000 евро задължително минава през одобрение на Министерството на финансите.