Путин обяви мир в Украйна от 15 февруари

От 15 февруари се установява примирие в Източна Украйна и тежката бойна техника ще бъде изтеглена, обяви руският президент Владимир Путин след изтощителни преговори в Минск с лидерите на Франция, Германия и Украйна.

Бунтовниците в Донецк и Луганск, които започнаха офанзива на три фронта срещу армията на Киев, се съгласиха да подпишат ново примирие, което влиза в сила от 00:00 часа на 15 февруари.

Ще се установи демилитаризирана зона с ширина от минимум 50 км, откъдето на 17 февруари ще започне изтеглянето на тежката военна техника от фронтовата линия под наблюдението на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Пленените бойци и от двете страни ще бъдат освободени.

Споразумението предвижда специален статут на Донбас, признаване на право на езиково определение, както и трансгранично сътрудничество с руските региони - всичко това трябва да бъде прието от парламента в Киев до края на годината като поправка в конституцията.

Документът, подписани от четиримата лидери, защитава териториалната цялост на Украйна и предвижда редовни срещи на високо ниво, които да гарантират изпълнението на поетите ангажименти. Киев се ангажира да възстанови доставките на ток и вода до размирните източни провинции, като в замята на това ще установи контрол по руската граница до края на 2015-та година. Това обаче ще стане след конституционна реформа и провеждането на нови избори в Донецк и Луганск.

Очакванията за спиране на кървавите бойни действия бяха огромни, но четиримата лидери предпочетоха да запазят хладния тон в медийните си изявления.

Путин коментира, че нощта не е била от най-приятните в живота му, но утрото е добро, Франсоа Оланд припомни, че не всичко е договорено, а Ангела Меркел описа ситуацията като "лъч надежда". Външният й министър Франк-Валтер Щайнмайер коментира, че постигнатата договорка нито е пробив, нито е достатъчно подробна.

Предстои Оланд и Меркел да предложат споразумението за одобрение на останалите европейски лидери.

Преговорите продължиха 17 часа, като редуваха четворния лидерски формат с разширен състав от външните министри на четирите държави, техните делегации и представителите на сепаратистите. През цялото време руските и западните медии съобщаваха на кратко за развитието на преговорите.

Оланд и Меркел пристигнаха заедно, а Путин бе придружен от домакина - президента Беларус Александър Лукашенко. В медиите се появи видео на ръкостискане между Порошенко и Путин в една от почивките, като западните журналисти го изтълкуваха като пробив, но англоезичната руска телевизия RT засне интересен ракурс, който показва как Путин бърше ръката си след здрависването с Порошенко.

До момента конфликтът в Източна Украйна отне над 5000 живота. Предишното примирие бе подписано отново в Минск през септември миналата година, но бързо бе нарушено, за което вината си приписваха правителството в Киев и проруските сепаратисти.

#1 Rodrigo Diaz de Vivar 12.02.2015 в 12:25:04

Айде пак полуистини за наивни читатели. Донбаските бунтовници са се съгласили на примирие, не Путин. Путин обявява тяхното мнение, той не е страна в конфликта. Показва желание и усилия всичко да се реши по мирен начин. И тежката военна техника е на донбаските сили, не е руска. Нищо не се изтегля от Донбас, защото нищо не е влизало от руска страна. Създава се демилитаризирана зона, от която се изтегля техниката. Донбаската, не руска.

#2 скучко 12.02.2015 в 14:28:19

Какъв мир бе, какви пет лева А ние, ко ше тролим, А

#3 Шамито 12.02.2015 в 15:23:03

Прах в очите на световната общественост.Преди години Запада пое ангажимента да не престъпва границата на инвазия на НАТО.Безцеремонно го наруши в името на неговите демократични ценности.Смятате ли Путин за толкова прост да не осъзнава това?Играта продължава–а ние тръпнем от опасността за ядрения бутон.Днес слушам Запада обещал 16 милиарда за Киев.За простите–наддаването стана просташки откровено.За Янукович 6 милиарда–за Порошенко 16 милиарда.Но има една особеност която цитира уважаваният от мен Янаки–Руския етнос умее да се жертва за своите ценности макар че и при тях има наличие на мърша която гони своите егоистични интереси на индивида.Въпрос на морален избор нали?

#4 Rowan 12.02.2015 в 16:31:05

Путин гледа като след спаринг Меркел – като ученичка закъсняла за час, Оланд се хили притеснено, а Прошенко си смята часовете от последната водка. А какви мисли предизвикват тези реакции? Путин: Ако си отърва нервите, до Германия ли да спра танковете или направо в Лондон да празнувам 9-ти май? Меркел: Що ми трябваше на баир лозе! Тези са по-гладни и от гърците, не е ли вече време да излизам в пенсия? Докато има от къде да ми я плаща страната… Оланд: Добре, че стоях настрана при забъркването на кашата, ама дали Путин знае това? После ще му звънна по закритата линия да му кажа! Прошенко: Соросе, Соросе, йебем ти и политиката, и парите! Ако падна от власт, дали ще ме отървеш в Хага? За въжето на Садам 7 милиона наддават в ИБей, а моето ще го приберат в някой кашон в мазето на ФСБ…

#5 Оби Уан 12.02.2015 в 17:05:53

Русия разширява военното си присъствие в Латинска Америка 11 Февруари 2015 | 12:58 Прочетено 10934 /КРОСС/ Руският министър на отбраната Сергей Шойгу ще посети Латинска Америка. По време на визитата си, която ще продължи до 14 февруари, той за първи път ще посети Венецуела, Никарагуа и Куба. В сряда Шойгу ще пристигне в Каракас, където ще проведе преговори с венецуелския си колега Владимир Падрино Лопес и ще се срещне с президента на страната Николас Мадуро. Страните ще обсъдят актуалните въпроси, свързани с военното и военно-техническото сътрудничество между двете страни, а също така ще обменят мнения по ключовите проблеми в глобалната и регионалната сигурност. През февруари миналата година Шойгу заяви, че министерството на отбраната на РФ ще разшири руското военно присъствие в редица региони в света. Тогава министърът съобщи, че Русия провежда преговори за създаване на военни бази във Виетнам, Венецуела, Никарагуа, Сингапур, на Сейшелските острови и в Куба. Според Шойгу, преговорите се отнасят не толкова до създаването на военните бази, но и за опростяване на приемането на кораби в пристанищата на тези страни, както и възможностите за дозареждане на самолетите от далечната авиация. „Ние летим активно, необходими са ни бази за дозареждане, трябва нашите самолети да бъдат зареждани или на Екватора, или на други места“, каза руският министър. Освен това, корабите на ВМФ на Русия „трябва да имат възможност да бъдат обслужени и да се базират в различни участъци и територии, да имат възможност за опростено приемане“. През юли 2014 г. руският президент Владимир Путин посети Никарагуа в рамките на пътуването си в Латинска Америка, където се срещна с президента на републиката Даниел Ортега. По време на визитата бяха обсъдени редица въпроси, в това число и военното сътрудничество, както и темата за разполагането на наземните станции на ГЛОНАСС на територията на Никарагуа. Обсъдено бе и участието на Русия в строителството на Никарагуанския канал, който ще свърже Атлантическия и Тихия океан и създаването на военна инфраструктура за защита на този обект. През октомври 2014 г. съгласието си за разполагане на руски военни бази на своята територия даде Аржентина. Както отбеляза тогава изданието Guardian Liberty Voice, „САЩ на практика проспаха появата на руските военни бази“. Прочети цялата статия тук: http://www.cross.bg/bazi-nikaragya-shoiigy-1452302.html#ixzz3RXkp1O7B

#6 deowin 12.02.2015 в 19:33:00

>Путин обявява тяхното мнение, той не е страна в конфликта Ммх. Мармоти, шоколади..

#7 deowin 12.02.2015 в 19:44:24

Мийнуайл ин Юкрейн: http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/02/12/2471156_petdeset_ruski_tanka_sa_navlezli_dnes_v_ukraina/

#8 Fedar 12.02.2015 в 20:43:25

deowin | 12.02.201519:44 Мийнуайл ин Юкрейн: http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/02/12/2471156_petdeset_ruski_tanka_sa_navlezli_dnes_v_ukraina/ ---------------- Ммх. Мармоти, шоколади..

#9 The Seeker 12.02.2015 в 21:29:16

@deowin | 12.02.201519:44 Мийнуайл ин Юкрейн: http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/02/12/2471156_petdeset_ruski_tanka_sa_navlezli_dnes_v_ukraina/ В статията хубаво снимката е архивна, ама баш архивна та хората ходят голи до кръста през Февруари . Статията звучи като разясненията на фалшивия деовин преди време - а тук виждате напукания път на Украйна ...

#12 1Sion1 12.02.2015 в 21:50:51

До 10 Дневник свободна медия?!Ти шегуваш ли се?!Че Дневник е стенвестник на Америка за Прокопиев , упс , пардон , за България, която осигурява почти цялото финансиране / ако не и цялото/.Там само мисъл за позиция извън правоверната ти докарва бан на секундата.За каква свободна медия ми говориш?Икономедия е една от най-несвободните и обслужващи олигархични интереси медийна група.

#13 Fedar 12.02.2015 в 21:53:33

Федар, нещастнико, ако четеше малко повече свободни медии, като "Дневник", "Медиапул" или украинските, щеше да ти е ясно, че до сега във Украйна е вкарана толкова бойна техника, колкото няма никой! -------- Кретенче, ти си неспасяем дебил! Дневник и Медиапул били "свободни медии". Застрелай се!

#14 deowin 12.02.2015 в 22:00:38

Fedar, не знам кой е неспасяем дебил, но да продължаваш да пишеш от двойник към самия себе си, и после да си отговаряш, ми бие доста на шизофрения. Интересно, Потника, който оригинално въведе практиката на двойниците с кирилски букви, която копираш, също често беше обвиняван в шизофрения. Не можеш ли поне веднъж да си направиш труда да оставиш известно време между двата коментара, току-виж не е толкова безумно очевидно? Твоят най-лош враг е собствената ти арогантност.

#15 янаки 12.02.2015 в 22:13:57

В Украйна в резултат на ефемизма „антитерористична операция” ежедневно биват убити и осакатени десетки, а може би и стотици хора. Срутват се или стават необитаеми десетки жилища. Унищожава се имущество плод на години труд. Престарели хора, пощадени от куршумите и бомбите, няма да дочакат пролетта, а ще си загинат от премръзване, глад и липса на лекарска помощ и лекарства. Бившият чешки президент Вацлав Клаус в едно интервю по повод на събитията в Украйна, подчерта, че оценката им не трябва да се прави на базата на последните събития (че има много жертви и Русия въоръжава сепататистите и тя, съответно, носи цялата вина), а да се оценят етапите на тези събития от самото им възникване и тогава да се направят изводи за причини и вина. Ето една приблизителна хронология, която може да е непълна и неточна, но достатъчно подробна всеки за себе си да си направи извод кой носи вина за трагедията, която се играе в Украйна. - „САЩ официално признаха, че са инвестирали 5 милиарда долара за подготовката на демократизирането на Украйна. - ЕС предложиха форма на партньорство на Украйна със съюза, но при условие, че освободи от затвора Тимошенко и ще трябва да направи избор между Русия и ЕС, нещо, което стана ябълката на раздора в Украйна. - Цъфна украинската пролет на Майдана и която прерасна в сваляне на президента и разгонване на Радата; - Тези действия на опозицията бяха активно подкрепени от демократичния свят. Висш представител на САЩ раздаваше бисквити на Майдана и напсува по телефона ЕС, защото били мудни и нерешителни; - Още преди провеждането на „свободните и демократични избори” изтече информация от същата госпожа, кой от водачите на Майдана ще бъде премиер на Украйна (?) след тяхното провеждане и преброяване на бюлетините (?); - Първата работа на новоизбрания парламент беще да наложи със закон ограничения на рускоезичното население на страната да ползва руския език като втори официален; - Парламентът на Украйна се обяви за курс към НАТО, като от това произтече реална възможност в Севастопол да се настани Черноморският флот на САЩ; - Недоволството в Източна Украйна ескалира в бунт срещу държавните институции в този регион и стремеж към отделяне от Украйна; - След проведен референдум, при присъствието на руски войски, Кримския полуостров беше присъединен към Русия; - Украинското правителство обяви сепаратистите за терористи (?) и започна антитерористична операция; - Русия подкрепи сепаратистите, като заяви, че няма да допусне етническите руснаци в Източна Украйна да бъдат унищожени; - Бунтът ескалира във война между сепаратистите и редовната украинска армия, в състава на която имаше и бригади от крайни елементи; - Русия снабдява сепаратистите с оръжие и, макар да не признава, вероятно на страната им се бият освен доброволци и кадрови руски военни; - С всеки изминал ден нарастват разрушенията в населените места, разрушават се жилища и предприятия, убити и ранени има и от двете страни, но най-много са убитите и осакатените сред цивилното население.

#16 deowin 12.02.2015 в 22:27:39

>ефемизма „антитерористична операция” Кой точно виждаш да използва този евфемизъм? Очаквам цитат на официално лице. Доколкото знам, целият свят вижда конфликта като война между Украйна и Русия. Тоест, целият свят освен Русия (естествено), КНДР, Куба, Венецуела, Судан и Зимбабве, според които страни това е граждански, вътрешноукраински конфликт без каквото и да било участие от страна на Русия.

#17 янаки 12.02.2015 в 22:41:04

Терористична операция е ефемизъм на много по жестокото събитие гражданска война, което се случва в момента. Думата вфемизъм, най-простичко обяснена, означава омаловажаване на нещо сериозно, тя е езиков прийом и няма нищо общо с държавите, които са изброени в предния пост.

Новините

Най-четените