Мнозинството на партията на Владимир Путин в градската Дума на Москва намалява след местните избори в Русия.
"Единна Русия" взима 25 или 26 от общо 45 места в градския законодателен орган на руската столица, сочат предварителните данни. Макар партията да продължава да има мнозинство в московската Дума, ясно осезаема е разлика в сравнение с предните избори. Тогава "Единна Русия" спечели 40 места.
Кандидатите на управляващата партия се представяха като "независими" в опит да се разграничат от спадащата й популярност.
Втора по резултат е Комунистическата партия с 13 места, а други 3 или 4 са спечелени от кандидати на лявоцентристката "Справедлива Русия". "Политико" подчертава, че макар двете да се водят опозиционни, според анализатори те в една или друга степен са под контрола на Кремъл.
Официалните резултати от местните избори, провели се в неделя, се очакват по-късно в понеделник.
3 или 4 места отиват в малката либерална партия "Яблоко". Нейният успех според политическия анализатор Витали Шклиаров е първият път, в който наистина опозиционна партия намира място в московската Дума от 90-те години насам.
Същевременно много други опозиционни фигури, свързани с активиста Алексей Навални, не бяха допуснати до изборите тази година. Централната избирателна комисия в страната отказа да ги регистрира, твърдейки, че събраните в тяхна подкрепа подписи са били фалшифицирани. Този ход на управляващите доведе до протести, завършили с над 2500 арестувани.
Самият Навални определи резултатите от изборите в неделя като успех за неговите предизборни тактики. Опозиционният лидер призова гласоподавателите да подкрепят онези кандидати, които имат най-големи шансове да победят опонентите си от партията на Путин. Кампанията беше подсилена и със сайт за "умно гласуване".
Кандидатът Магомет Яндиев, който победи свой опонент от "Единна Русия" в централната част на Москва, коментира, че при честен вот резултатът е щял да бъде различен и е щял да загуби от Илия Яшин - друг опозиционен кандидат, който обаче не е бил допуснат до вота.
От "Яблоко" коментират, че изборите просто не са били "истински", именно защото много кандидати не е било позволено да участват в надпреварата.
Освен важния вот за градската Дума в Москва, разглеждан от опозицията и като референдум за това каква е подкрепата за "Единна Русия", на изборите в неделя се гласуваше за губернатори в 16 региона като там представителите на управляващата партия печелят още на първи тур.
Досегашният губернатор на Санкт Петербург - Александър Беглов, запазва поста си, въпреки обвинения за изборни измами. Беглов е бивш ръководител на "Единна Русия" в града, но на тези избори се яви като "независим".
Този подход беше възприет и от други губернатори от партията на Путин.
Същевременно представители на руските власти обвиниха Facebook и Google в намеса в изборите заради това, че платформите са позволили в тях да останат политически реклами дори в неделния изборен ден.
От държавния регулатор "Роскомнадзор" твърдят, че са поискали от двете компании да спрат подобни реклами в навечерието на изборите, както изисква законът. Това, че искането им не е било удовлетворено, "може да се разглежда като намеса в руските вътрешни работи", посочват от "Роскомнадзор".