След почти десетилетие на финансови инжекции Гърция излезе успешно от последната си спасителна програма, обявиха от спасителния фонд на еврозоната.
Последният план, по който се действа досега, беше договорен през 2015 г., за да се помогне на страната да излезе от дълговата спирала и да се справи с последиците от икономическата криза.
Още през април 2010 година тогавашният премиер на странта Георгиос Папандреу отправи към ЕС и Международния валутен фонд (МВФ) зов за помощ на фона на разразилата се световна икономическа криза, която удари Европа.
Осем години по-късно вече се смята, че Гърция за пръв път може сама да поеме задълженията по външния си дълг, без това да разбие икономиката й, смята председателят на управителния съвет на спасителния фонд Мариу Сентену.
Според нея на страната вече не са й нужни допълнителни спасителни програми и за първи път от 2010 г. може да си стои на краката.
През последните три години на южната ни съседка са предоставени 61 милиарда евро в подкрепа на икономиката. Имала е на разположение още 24 милиарда, които не са били необходими.
За последните 8 години страната беше подложена на сериозни реформи, които орязаха заплати, социални придобивки и засилиха приватизацията в страната с цел да се облекчат публичните разходи.
Сега Гърция се надява този период на "затягане на коланите" да приключи постепенно. Въпреки това и от ЕС и от МВФ са на мнение, че политиката на икономии трябва да продължи, за да не изпадне страната отново в дългова спирала.
Стана ми мъчно за българите докато четях статията. Ние като че ли сме се родили с колан с дупки до безкрайността, а на гърците при дадените милиарди евро помощи дупките на колана може да се преброят. е, може да охлабят малко колана сега с една дупка