САЩ регулира добива на ценни ресурси в Космоса

Камарата на представителите в Конгреса на САЩ прие любопитен закон за космическия рудодобив, който отваря вратите на американските технологии за добив на ресурси от астероиди. Космическото състезание не е спирало, а в играта се включват все по-активно Китай, Индия и други държави с интерес към необятните богатства извън Земята.

Законът SPACE Act дава право на космическите компании да запазят всичко, което успеят да добият от астероиди. Перспективите са толкова големи, че компаниите настояват за федерална защита за огромни, летящи обекти, които все още дори не са проучили. Според конгресмените така бизнесът ще получи сериозен стимул да поема рискове и да прави научни разработки.

През 2013 г. компанията Planetary Resources заяви интерес да проучи астероидите, които се движат в близост до Земята поради големия шанс от наличие на ценни ресурси, с висока вероятност злато и платина. Към момента обаче частният сектор не гъмжи от играчи, способни на такива огромни инвестиции.

Бъдещата дейност ще се регулира от Федералната въздушна администрация (FAA), която издава лицензи за комерсиалните изстрелвания на космически апарати. Предвижда се засега тя да одобрява полетите, свързани с проучвания на космически обекти. Това би дало на регулатора огромна власт над прохождащата космическа индустрия, чието друго основно перо са туристическите посещения.

Нещо повече, компанията Bigelow иска да експериментира с надуваеми хабитати, които ще позволят на хората да живеят в Космоса. Получавайки лиценз, Bigelow ще бъде в състояние да заяви претенции за изключителни права към голямо парче от Луната.

SPACE Act е вторият по значимост юридически акт, след като през 1967 г. бе приет Договор за открития Космос - космическите кораби имат право да оперират в 200-километрова зона, чието предназначение е да осигури безопасността на астронавтите. Ако същият стандарт се прилага за комерсиалните операции на Луната или на други небесни тела, то Bigelow би могъл да се превърне в първия едър земевладелец в открития Космос.

Новините

Най-четените