Ден след победата на Владимир Путин, западните столици предпочетоха да демонстрират сдържани реакции на резултата от президентските избори в Русия.
Първият президент на страна от ЕС, който поднесе официални поздравления за победата на Путин, беше германският държавен глава Франк-Валтер Щайнмайер.
По време на разговора германският президент е изразил надежда, че Москва и Берлин ще успеят да се противопоставят на отчуждението както в Европа, така и между жителите на Русия и Германия", се казва в официално съобщение.
"Двустранните отношения между двете страни са традиционно близки и се базират на стабилна основа. След края на Студената война винаги сме разбирали тясното сътрудничество между Русия и Германия като важна опора за общоевропейските усилия за създаване и укрепване на дългосрочния мир на нашия континент", казва още Щайнмайер.
Еманюел Макрон също е провел телефонен разговор с Путин в ранния следобед на деня след изборите.
"От името на Франция, президентът изпрати на Русия и руския народ пожелания за успех в политическата, демократичната, икономическата и социалната модернизация на страната", се казва в съобщение на Елисейския дворец.
По време на разговора е повдигнат казусът с отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия във Великобритания.
Българският президент Румен Радев също изпрати поздравителен адрес до Владимир Путин, за който от президентството съобщиха около 16:30 ч.
"Надявам се заедно да работим за разгръщането на съществуващия потенциал на двустранно взаимноизгодно сътрудничество в различни области, в интерес и за благото на нашите два народа", се казва в него.
Освен поздравителна телеграма от Унгария и Хърватска, няма данни за други институционални контакти между правителствени ръководители на страни от ЕС и Владимир Путин след изборната победа.
За сметка на това още в нощта на 18 март сръбският президент Александър Вучич е поздравил Путин. Вучич е и първият чуждестранен лидер, с когото руският държавен глава е разговарял след края на изборния ден.
"Приемете искрените ни поздравления за преизбирането на президента на Руската федерация с най-добри пожелания да водите решително страната си по ясно определения път на прогреса в името на всички граждани. Уверен съм, че със своя забележителен лидерски талант, с ясно разбиране и твърда воля, с отговорност и отдаденост на работата ще продължите да постигате успехи в решаването на всички важни за Русия въпроси", казва Вучич, който е декларирал, че "Сърбия е искрен приятел и надежден партньор на Русия".
Председателят на Китайската народна република Си Дзинпин също е бил сред първите лидери, провели разговори с Путин. Китайският лидер е посочил, че страната му е заинтересована от непрекъснатото развитие на контактите с Руската федерация.
Поздравления за изборния резултат са получени и от премиера на Япония Шиндзо Абе и на Индия Нарендра Моди. Телеграма е получена и от краля на Саудитска Арабия, който пожелава на руския президент здраве и щастие, а на руските граждани - стабилно развитие и просперитет.
Президентът на Сирия Башар Асад също е изпратил съобщение до Кремъл, в което нарича "огромната подкрепа от народа - резултат на добросъвестното изпълнение на отговорностите и искрената служба в интересите на Руската федерация". Асад казва още, че "активността на Путин на международната арена отразява пулса на руския и всички други народи, които желаят истински и справедливи отношения между държавите на базата на взаимно уважение между всички страни - малки и големи".
Около 18 ч. в понеделник турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел телефонен разговор с Владимир Путин. Ердоган е поздравил руския президент и е обсъдил с него предстоящата среща на върха, посветена на кризата в Сирия.
Писмени и лични послания са получени от държавните ръководители на Абхазия, Азербайджан, Армения, Беларус, Венецуела, Киргизия, Казахстан, Куба, Туркмения, Молдова, Таджикистан, Узбекистан и Южна Осетия.