Европейската комисия ще открие утре наказателни процедури срещу държавите от ЕС, които не регистрират чужденците, навлезли на тяхна земя. Това съобщи говорителят на комисията Наташа Берто.
Тя отбеляза, че според общностното законодателство всеки гражданин на държава извън ЕС трябва да бъде регистриран и да му бъдат снети пръстови отпечатъци, щом влезе в ЕС. Говорителят отказа да уточни кои са държавите, които ще бъдат наказани, но отбеляза, че те вече са били предупредени.
Говорителят на ЕК Маргаритис Скинас заяви, че унгарският премиер Виктор Орбан е ключов играч в намирането на решение с мигрантската криза. Скинас не подкрепи идеята за отнемането на правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС.
Снощи от политическата група АЛДЕ в Европейския парламент разпространиха позицията си срещу Будапеща заради въведеното право на силовите служби да използват оръжие срещу мигрантите.
Унгарският парламент прие закон, с който позволява на армията да се включи в справянето с бежанската вълна. Военните ще имат право да използват гумени куршуми, сълзотворен газ, шокови гранати и пушки за изстрелване на мрежи.
Законът беше подкрепен от 151 депутати, а едва 12 се обявиха "против".
Чешките лидери заявиха днес, че са твърдо решени да отхвърлят плана на ЕС за задължителни квоти за разпределяне на бежанци.
Четири централноевропейски държави и Латвия отхвърлиха опитите на Европейската комисия да им наложи да приемат определени квоти от имигранти.
Външните министри на Чехия, Полша, Словакия, Унгария и Латвия се събраха в Прага с посредничеството на люксембургския си колега Жан Аселборн. Те не промениха позициите си и продължават да смятат, че инициативата за имигрантски квоти е незаконна.