Бившият държавен глава на Египет и един от най-влиятелните лидери в региона Хосни Мубарак почина на 91-годишна възраст, съобщи държавната телевизия, цитирана от световните агенции.
Според информациите Мубарак е починал в болница в Кайро, след като е бил приет там за интензивно лечение.
В продължение на 3 десетилетия Хосни Мубарак беше начело на Египет, преди да бъде свален от власт през 2011 г. по време на "Арабска пролет". Тогава властта мина в ръцете на Върховния съвет на въоръжените сили.
След падането си от власт срещу него бяха заведени две големи дела за подстрекателство към убийство на демонстранти по време на бунта.
По време на вълненията тогава загинаха около 850 души при сблъсъци с полицията.
Така през 2012 г. бившият президент беше осъден на доживотен затвор, но само две години по-късно той беше оправдан. През януари 2016 г. апелативният съд в Египет потвърди наказанието от три години затвор за Мубарак и синовете му Аля и Гамал по дело за корупция.
Тримата бяха обвинени, че са присвоили над 10 милиона евро, отпуснати за поддържане на президентския дворец.
Освен трите години затвор експрезидентът и синовете му бяха осъдени да платят заедно глоба от 125 милиона египетски лири (около 15 млн. евро) и да възстановят на държавата 21 млн. лири (2,4 млн. евро). По това дело Мубарак излежа присъдата си и синовете му бяха освободени.
Преди да влезе във властта в Египет Мубарак е командир на Военновъздушната академия, а след това и началник-щаб на военновъздушните сили. Впоследствие той заема постовете на заместник-министър на отбраната, вицепрезидент, а след смъртта на Ануар Садат при атентат през 1981 г. става действащ президент на Египет.
Мнозина гледат на него като на герой от от войната с Израел през 1973 г., в която той получава много високи оценки за своята служба.
Самото му управление като президент е смесица от социални мерки за подобряване на жизнения стандарт и достъпа до жилища за семействата и авторитарно управление, в което той засилва апарата за сигурност, както и преследванията дисиденти и политически противници.
През цялото това време от 1981 г. до 29 януари 2011 г. Мубарак управлява без вицепрезидент. Тогава той назначава на поста Омар Сюлейман, бивш началник на разузнаването, който само няколко дни по-късно обявява оставката му от президентския пост.