29 000 българи са модерни роби

Новият доклад за глобалния индекс на модерното робство постави България на 32 място. Отчетът е изготвен от Walk Free Foundation, а данните се събрани от проучване на Gallup, проведено в 167 държави.

Модерното робство се определя като случаи, в които възможността на човек да контролира собствените си тяло, свобода и избор на препитане е отнета от друго лице с цел експлоатация. Тази свобода често е отнета чрез заплахи, насилие, измама или злоупотреба с власт.

Всяка страна получава рейтинг, като скалата е подобна на тези за кредитните рейтинги - A, BBB, BB, B, CCC и т.н. Холандия е единствената държава с отличен рейтинг А, следвана от САЩ с рейтинг BBB.

Рейтингът на България е B. Сподед доклада броят на модерните роби у нас е 29 000 или 0.4% от населението.


В класацията за усилия, положени от държавните органи срещу модерното робство, се нареждаме след страни като Босна, Нигерия и Уганда.

Българските роми са окачествени като изключително уязвима група. Най-честите случаи на експлатация са продаването на ромски деца, принуждаването им да просят, както и все още съществуващото крадене на булки.

Общият брой на модерните роби по света е 45,8 милиона души. 58 % от тях живеят в 5 държави в Азия: Индия, Китай, Пакистан, Бангладеш и Узбекистан.

Страните с най-голям дял роби спрямо броя на населението са Северна Корея, Узбекистан, Камбоджа, Индия и Катар. Тези с най-малък: Люксембург, Ирландия, скандинавските държави, Швейцария и Австрия. Извън Европа добре се представят САЩ, Австралия и Нова Зеландия.

Докладът отличава правителства на Холандия, САЩ, Обединеното кралство, Швеция и Австралия като най-активни в борбата срещу съвременното робство. От балканските държави най-високо оценена към момента е Хърватия.

В Европа модерните роби са 1 243 400 милиона или 2.7% от всички по света. Половината са на възраст между 23 и 42 години, като съотношението мъже-жени е 57.5% мъже към 42.5% жени.

Най-честите видове експлоатация на Стария континент са сексуална и трудова, а основен "източник" на модерни роби е трафикът на хора. Пострадалите от втория вид най-често работят в секторите на проституцията, домашните услуги, транспорта и заводска работа.

Докладът отчита, че най-честият начин, по който човек може да стане жертва на трафик на хора, е чрез предложение за работа, особено ако идва от чужбина. В тези случаи работодателите, изземат личните документи и мобилните телефони на работниците, след което ги принуждават да работят по 12-13 часа на ден, шест дни в седмицата.

Повечето от жертвите са от Източна Европа. Македония е лидер по процент жертви от броя на населението, следвана от Турция, Полша и Босна. Очаква се всички тези показатели да бъдат променени в известна степен заради бежанската вълна, заляла континента.

Новините

Най-четените