Турция обеща "десетократно отмъщение" срещу Холандия

Протестиращи в град Истанбул свалиха знамето на Нидерландия от консулството и го замениха с националния флаг на Турция, предава АP, цитиранa от Focus.

В Истанбул и Анкара се организираха и спонтанни протести, а десетки демонстранти обградиха холандското консулство. В Анкара пък сградата на дипломатическата мисия на Нидерландия е замеряна с яйца.

Междувременно президентът на Турция Реджеп Ердоган заяви, цитиран от AFP: "Холандия ще плати цената за гоненето на турски министри от страната".

След като Холандия забрани на турския външен министър Мевлют Чавушоглу да кацне в страната и принуди министъра на семейството и социалната политика Фатма Бетул Саян Кая да напусне Ротердам, напрежението между Турция и Холандия нарасна значително.

В събота Чавушоглу трябваше да посети митинг в нидерландския град Ротердам, за да убеди представителите на турската диаспора да подкрепят измененията в конституцията на Турция на предстоящия референдум. Правителството на Нидерландия отмени разрешението за кацане на самолета на турския министър във връзка със "заплаха за обществения ред и сигурност". Това решение е част от политиката на редица западни страни да забраняват пропагандиране на престоящия референдум в Турция, който ще даде на практика безкрайни пълномощия на турския прездент Ердоган.

В отговор на действията на холандските власти Чавушоглу обеща "десетократно отмъщение на нидерландското правителство", съобщи Анадолската агенция.

"Каквито и стъпки да предприемат, ние ще предприемем десетократно повече действия. Не се страхуваме, но това което те правят е наистина нечовешко", заяви Чавушоглу в интервю за турската телевизия TRT.

Според външния министър правителството на Нидерландия действа антимигрантски и антимюсюлмански в по-голяма степен дори от лидера на крайнодясната "Партия на свободата" Герт Вилдерс.

Той смята, че причините са, че холандците "не искат стабилна, силна и по-свободна Турция".

Междувременно Мевлют Чавушоглу се отправи на посещение във Франция. Неговата визита в източния френски град Мец е "потвърдена", според представител на местните власти, цитиран от вестник Daily Sabah. Очаква се турският външен министър да пристигне в града в следобедните часове.

Световните агенции съобщават обаче, че планираното посещение на турския министър на външните работи Мевлют Чавушоглу в Швейцария е отложено за неопределено време.

Според турския министър-председател Бинали Йълдъръм причината за кризата между Анкара и Амстердам се корени във "вътрешната политика на Нидерландия".

Пред Анадолската агенция той каза: "Изглежда, че Нидерландия има вътрешни проблеми. Парламентарните избори ще бъдат проведени на 15 март. Каквато и да е ситуацията обаче, това не може да бъде приемливо за нас и на него трябва да се отвърне тежко".

Турският премиер добави, че "големият дипломатически скандал" е също провал за европейските съюзници на Турция да се справят с проблема.

"Нашите европейски съюзници, които се възползват от всеки шанс да споменават свободата на изразяване, човешките права и демокрацията, се провалиха за пореден път спрямо този инцидент", заяви Йълдъръм.

Междувременно турският министър на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая се завърна в Турция и кацна на летището в Истанбул. В събора тя бе екстрадирана от Холандия до границата с Германия, откъдето излетя с частен самолет от Кьолн в посока към Истанбул. Самолетът бе предоставен на министъра на младежта и спорта на Турция за участие в редица събития в Германия.

"Бяхме подложени на грубо и тежко отношение ... Третирането на жена министър по този начин е много грозно", заяви Кая преди репортери на летище "Ататюрк" в Истанбул, където бе посрещната от събрали се граждани, развяващи знамето на Турция.

Новините

Най-четените