2017 г. е една от най-лошите години за децата, уловени в места с военни конфликти. От разгръщането им като човешки щитове до използването им за самоубийствени атентатори, децата все по-често се превръщат както в цел, така и в извършители на насилието. Това показва докладът на УНИЦЕФ за тази година.
Според един от изводите от доклада на воюващите части по света очевидно не зачитат международните закони, предназначени да защитят най-уязвимите - децата.
"Децата са изложени на атаки и брутално насилие в домовете си, в училищата и на детските площадки. Тъй като тези нападения продължават година след година, ние не можем да останем безмълвни свидетели. Такава бруталност не може да бъде новото нормално", кавза Мануел Фонтайн, директор по спешните програми на УНИЦЕФ.
Изнасилванията, принудителният брак, отвличането и поробването станаха стандартна тактика в конфликти от Ирак, Сирия и Йемен, в Нигерия, Южен Судан и Мианмар, се казва още в доклада.
В някои случаи децата, отвлечени от екстремистки групи, отново се оказват жертви на посегателства и насилие, този път от силите за сигурност, които са ги освободили.
Още милиони деца плащат непряката цена за тези конфликти, страдайки от глад, недохранване, болести, физически и психически травми и липса на базови условия за живот като достъп до храна, вода, хигиена и здраве.
На много от тези места състоянието не може да се опише просто с "бедност", тъй като става въпрос за наистина много тежка хуманитарна криза и глад, който довежда до смърт.
Друг ключов ефект на войната, който ще се усети не толкова сега, колкото след години, е липсата на образование. На много места училищата са затворили врати или въобще се разрушени от бомбардировки и взривове.
По-големият проблем е какво ще стане с тези деца след войната, ако приемем, че тя в един момент ще спре. Именно на тези емоционално осакатени деца ще се падне да построят света отново, когато вече се изчерпят и последните сили за военни действия.
Много от тях ще останат необразовани именно заради липсата на достатъчно училища или заради нападенията върху учебни центрове. А наличието на твърде много травмирани и необразовани (или не достатъчно образовани) хора на едно място е просто рецепта за още насилие и още военни конфликти.
Като изводи от доклада УНИЦЕФ посочва, че само през 2017 година:
- В Афганистан през първите 9 месеца на годината бяха убити почти 700 деца.
- В Централноафриканската република, след месеци на подновени сражения, има драстичен ръст на насилието спрямо деца - убийства, изнасилвания, отвличания и набиране на деца от въоръжени групировки за войници.
- В района Касай в Демократична република Конго насилието е принудило около 850 000 деца да напуснат домовете си. През годината над 200 здравни центъра и 400 училища бяха атакувани. Около 350 000 деца са страдали от тежко остро недохранване.
- В североизточната част на Нигерия и Камерун групировката "Боко Харам" е принудила най-малко 135 деца да действат като атентатори самоубийствени, кето е почти пет пъти повече от броя им през 2016 г.
- В Ирак и Сирия деца са били използвани като човешки щит срещу снайперисти и при обсади. Децата също така са принудени да живеят в постоянен стрес от бомбардировки и открит огън.
- Децата мюсюлмани от етническата група рохинги в Мианмар преживяват "шокиращо и масово насилие", след като биват изгонени с родителите си от домовете си.
- В Южен Судан, където конфликтът и разпадащата се икономика доведоха до масов глад в някои части на страната, повече от 19 000 деца бяха взети във въоръжени сили и въоръжени групировки. От избухването на конфликта през декември 2013 г. досега над 2300 деца са били убити или ранени.
- В Сомалия през първите 10 месеца на 2017 г. са съобщени 1740 случая на набиране на деца за въоръжени групировки.
- В Йемен за над 1000 дни на военен конфликт вече най-малко 5000 деца са станали жертва или са били ранени според официалните данни като най-вероятно реалната цифра е далеч по-голяма. Повече от 11 милиона деца се нуждаят от хуманитарна помощ, а 1,8 млн. страдат от недохранване. При 385 000 деца недохранването е особено тежко и са изложени на риск от гладна смърт, ако не се лекуват спешно.
- В Източна Украйна 220 000 деца живееха под постоянна заплаха от мини и неизбухнали снаряди - остаръци от войната, която се води понякога на няколко стотин метра от дворовете на къщите им. 500-километровата "контактна линия" - ивицата земя, където боевете са най-тежки - има опасност да се превърне в едно от най-замърсените от мините места на земята.