Бивш хакер от ЦРУ е осъден на 40 години затвор за това, че е изнесъл набор от класифицирани хакерски инструменти, давайки ги на платформата Wikileaks.
Джошуа Шулте също беше признат за виновен и за притежаване на изображения на насилие над деца.
Според обвинителния акт срещу него той е дал на Wikileaks инструментите на ЦРУ "Vault 7", които позволяват на служители от разузнаването да хакват смартфони и да ги използват като подслушващи устройства.
По думите на обвинителите това е едно от "най-наглите" изтичания на класифицирани данни в историята на САЩ.
35-годишният Шулте е споделил около 8761 документа с Wikileaks през 2017 г., което представлява най-голямото изтичане на данни в историята на ЦРУ, посочват от Министерството на правосъдието на САЩ.
Мъжът отрича обвиненията срещу себе си.
Според съда обаче той е виновен за шпионаж, компютърно хакване, неуважение към съда, даване на неверни показания пред ФБР, както и за притежание на изображения на малтретиране на деца.
"Джошуа Шулте предаде страната си, като извърши някои от най-наглите, отвратителни престъпления на шпионаж в американската история", каза американският прокурор Деймиън Уилямс.
Според доказателствата, споделени по време на процеса, Шулте е бил нает като разработчик на софтуер в Центъра за киберразузнаване, който извършва кибершпионаж срещу терористични организации и чужди правителства.
През 2016 г. той е предал откраднатата информация на Wikileaks и след това е излъгал агентите на ФБР за ролята си в изтичането.
Според прокурорите Шулте е бил мотивиран да извърши това заради спор на работното място. Той е имал проблеми със спазването на крайните срокове, за което колеги са му се подигравали.
Обвинението твърди, че изнасянето на информацията е било неговият начин да накаже онези, които са го онеправдали.
Wikileaks започна да публикува секретни данни от файловете през 2017 г.
Прокурорите посочват, че изтичането на информация "незабавно и дълбоко навреди на способността на ЦРУ да събира чужда разузнавателна информация срещу противниците на Америка; изложи персонала, програмите и активите на ЦРУ директно на риск; и струваше на ЦРУ стотици милиони долари".
ФБР интервюира Шулте няколко пъти, след като Wikileaks публикува първия си пакет от класифицирана информация, но той отрича да има каквато и да е отговорност за това.
След претърсване на апартамента му обаче са намерени "десетки хиляди изображения на материали за сексуално малтретиране на деца".
От затвора той се е опитал да предаде още информация към Wikileaks чрез тайно внесен телефон. Шулте е искал да изпрати на платформата данни за кибергрупи на ЦРУ и за инструментите, използвани от тях.