Турските военноморски сили са прихванали и ескортирали израелски изследователски кораб извън водите на Северен Кипър, съобщава "Ал Джазира".
Напрежението в региона е изключително напрегнато след сключеното морско споразумение между Турция и Либия за териториалните води и правото на изследване, като с този акт напрежението около проучването на природните ресурси в региона само ще се засили.
Споразумението с Либия очертава граница в източната част на Средиземно море между двете държави. Тази граница, обаче, пресича тази, която Гърция разглежда като морска територия на своите острови. Израел е една от засегнатите държави по случая, не само защото неин кораб е бил изгонен от водите на Северен Кипър, но и защото Тел Авив участва в идентично тристранно споразумение с Гърция и Кипър, което покрива приблизително същия район и влиза в конфликт с турско-либийската сделка.
Корабът "Бат Галим" от израелската институция за океанографски и лимнологични изследвания е провеждал проучвания в териториалните води на Северен Кипър в координация с кипърски служители, съобщиха израелски медии в събота, цитирайки министерството на националната инфраструктура, енергетика и води на Израел.
Според доклада на кораба, турски военни кораби са го е прихванали и след това са установили връзка. Поискали обяснение на дейността на учените, след което поискали той да напусне този район на Средиземно море.
Гърция и Турция не са разграничили своите икономически зони, които позволяват на страните да експлоатират подводните богатства. Кипър, Израел и Египет, които са очертали своите икономически зони, вече откриха морски газови находища, които могат да захранват икономиките им за десетилетия напред.
Сделката между Турция и Либия подхранва регионалното напрежение с Гърция, Кипър и Египет заради правата за сондиране на нефт и газ в региона.
Трите държави заявиха, че новото споразумение е в противоречие с международното право, а в отговор на това Гърция експулсира либийския посланик.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви, че споразумението също ще позволи на Турция да извърши сондажи на континенталния шелф на Либия с одобрението на Триполи и това е в съответствие с международното право.
"С това ново споразумение между Турция и Либия можем да проведем съвместни проучвателни операции в тези изключителни икономически зони, които определихме. Няма проблем", каза Ердоган.
"Други международни участници не могат да извършват проучвателни операции в тези райони. Гръцки Кипър, Египет, Гърция и Израел не могат да установят газопреносна линия, без предварително да получат разрешение от Турция", добави турският президент.