От началото на август Русия е активизирала доставките на военно оборудване и техника към Сирия за подпомагане на правителствените сили на Башар ал-Асад, който води война едновременно с опозицията и с бойците на "Ислямска държава".
Това съобщава днес руското издание "Ведомости", което се позовава на неназовани източници от военната индустрия.
Доставките на оръжие и бойна техника се правят както по въздушен, така и по морски път.
"Ведомости" цитира източник, близък до Министерството на отбраната, който твърди, че и досега през България са осъществявани полети на руски самолети към Сирия, но значително по-рядко - по веднъж на няколко седмици.
Доставките на боеприпаси, оръжие и гориво за Сирия през последните седмици действително са се увеличили, твърдят източниците на изданието. Транспортните военни полети с въоръжение за силите на Асад се аргументират със задължения по договори, сключени преди 5-7 години.
Отказът на България да отвори въздушното си пространство за Русия означава, че вече всички военни полети ще се пренесат над Иран и Ирак.
Бившият външен министър Соломон Паси коментира пред бТВ, че "маневрата" на Русия с поискания транспортен коридор през България е част от "пропагандната война" със Запада.
"Този коридор има една единствена цел - да бъде отказан. Това е част пропагандната война на Русия да покаже "колко е лошо НАТО, за да откаже път за един хуманитарен конвой". Никаква логистическа стойност няма този коридор", коментира още Паси.
Bulgaria denies Russia airspace for flights to Syria. But why Russia needs it?pic.twitter.com/y5wPCeh9d9
— Julian Popov (@julianpopov) September 8, 2015
Според източниците на изданието, все още е много рано да се говори за възможна руска военна намеса в операциите срещу "Ислямска държава" в Сирия.
"Сирия е единственият стратегически плацдарм на Русия в Близкия изток, а Москва би искала да защити този актив. Освен това Кремъл се опасява от войнстващия ислямизъм по подобие на ИДИЛ на собствената си територия, затова за Русия борбата с групировката е и фактор от вътрешната сигурност, а за разлика от Запада, Путин е заинтересован от оцеляването на режима на Асад", пише директорът на "Карнеги Европа" Ян Техау.
"Възниква въпросът: кое е по-лошото - Асад или Ислямска държава? Дори най-отявлените противници на Асад по-скоро признават, че в този случай той не е враг No.1. По този въпрос интересите на Русия и Запада в Сирия съвпадат, твърди анализаторът.