Съдът на ЕС реши, че ходенето до работа е работа

Времето за пътуване от и до работа вече ще се смята за част от работното време, реши Европейският съд. Аргументът е, че някои служители могат да загубят около 10 часа на седмица за придвижване от вкъщи до работа и обратно. Това обаче се отнася само за тези, които нямат точно определен офис, а се движат в различни локации. Сред тях са социални работници, търговски представители, механици и т.н.

Една от основните цели е да се гарантира, че нито един служител в ЕС не е задължен да работи повече от средно 48 часа на седмица. Досега времето, прекарано в пътуване до работното място, не се смяташе като част от него.

Решението може да има огромен ефект за много компании, които ще трябва или да намалят работното време на служителите, или да увеличат заплащането им. Очакванията на анализаторите са бизнесът да започне да изготвя плътни графици, за да пренасочва служителите към най-близката до дома им локация.

Според съда това ще защити здравето и безопасността на работниците, което е залегнало в директивата на ЕС за работното време, защитаваща служителите от трудова експлоатация.

Коментатори на BBC изтъкнаха, че десетки британски компании може да се окажат извън правилата. Решението идва в любопитен за Испания момент - там тече важно дело срещу компанията за охранителни системи Tyco. През 2011-та година компанията закри офисите си и принуди служителите да пътуват до големи разстояния, за да инсталират сигнално-охранителните системи.

Новините

Най-четените