Френски изтребители бомбардираха снощи цели на „Ислямска държава" в Ракка, Сирия, смятана за столица на техния халифат. Нападението стана няколко часа, след като Париж обяви, че засилва военната си кампания срещу джихадистите и договори детайли с командването на американската въздушна мисия по време на срещата на Г-20 в Анталия.
12 бойни самолета са поразили „всички набелязани от разузнаването обекти" на „Ислямска държава" в Ракка - с 20 бомби.
Те са излетели от база в Обединените арабски емирства и Йордания. Междувременно се появиха снимки на американски ракети, използвани за ударите в Сирия, с надпис „От Париж с любов".
Военни източници определят френската операция като „масирана" - поразени са команден център на джихадистите, база за съхранение на боеприпаси, лагер за тренировки и набиране на бойци и други. Поразен е и стадионът на града, използват от джихадистите като затвор и като щаб квартира. Източниците на в. Washington Post разказват, че ударите са прекъснали електроснабдяването на Ракка, където живеят 200 000 души.
Това е най-мощното френско нападение в Сирия от септември насам, когато страната се включи във въздушната коалиция, водена от САЩ - това е отговорът на френския президент Франсоа Оланд, който прие, че с поемане на отговорността за атентатите в Париж, „Ислямска държава" е обявила война на Франция.
Местни активисти съобщиха, че джихадистите, очаквайки френския удар, са се прегрупирали и са изоставили поразените обекти, така че жертви от тяхна страна няма. Улиците на града са пусти и хора почти не се забелязват. Информацията за ситуацията в Ракка е откъслечна, тъй като градът е изключително изолиран от външния свят.
Междувременно броят на загиналите при атаките в Париж нарасна на 132-ма души.
Силно послание
"Очевидно това е военен ход, но Франция всъщност изпраща много силно политическо послание, и то преди всичко за вътрешна консумация", коментира пенсионираният генерал - майор Джеймс Маркс - Паяка, сега военен анализатор на CNN. "Поразените цели са символични. От френската гледна точка нещо трябва да се направи", допълва той.
Според Джанин ди Джовани, коментатор по близкоизточните проблеми на Newsweek, в момента е трудно да се прецени какво се случва с ръководството на „Ислямска държава" и каква е най-добрата стратегия за борба с тях.
"Въпросът е много сложен - за подобна операция едновременно като възмездие и като начин за заличаване на „Ислямска държава". Едно е техните лидери да бъдат убили или да бъдат подтиснати с военни средства, друго е да се спре тяхната идеология и разпространението на опасното им послание", допълни тя.
Има ли сили Париж за война?
Армията на Франция доста намаля през последните години и Париж няма сили за продължителна самостоятелна война с „Ислямска държава", коментират руски медии. Вариантите пред Оланд са два - или операция под егидата на НАТО, или разширяване на френското участие в коалицията срещу ИД начело със САЩ. Засега е трудно да си представим сухопътна операция на Запада срещу ислямистите, но без да се ликвидира „Ислямска държава" на терен" не може да се премахне и заплахата от атентати, пише "Ведомости".
Според източници на агенция Bloomberg се очаква страните от Г-20, заседаващи в Анталия, да приемат декларация с обещание да удвоят усилията за борба срещу финансирането на терора, контролиране на границите и повишаване на сигурността на полетите.