Унгарското правителство пусна официално брошура, в която се обявяват нежелателните за посещение "зони" в Европа, сред които са някои от големите европейски градове, съобщава Financial Times.
Според изданието брошурите са изпратени в пощите на милиони унгарски домакинства 10-ина дни преди да се проведе референдум, в който унгарците трябва да решат дали подкрепят задължителните квоти за разпределение на бежанците в Европа.
Брошурата показва градовете "в които да не се ходи", защото има прекалено много имигранти. Споменати са Лондон, Брюксел, Марсилия, Берлин, Стокхолм, Копенхаген.
В отговор на брошурата, посланиците на Франция, Дания, Белгия и Швеция се срещнаха с унгарския външен министър Петер Сиярто, за да се оплачат от "своенравната интерпретация" на ситуацията с имигрантите в техните страни.
Външното министерство в Лондон също е подало оплакване към унгарското правителство във връзка с брошурата.
В отговор унгарският външен министър Петер Сиярто заяви пред BBC, че брошурата е съставена въз основа на официални данни на полицията и различни силови структури.
Според листовкат, високите нива на имиграция са предизвикали вълна от терористични нападения и жестоки нападения. Твърди се още, че властите са неспособни да наложат ред в около 900 града в Западна Европа.
Според говорител на английското външно министерство обаче, цитираните твърдения са "крайно неточни". "Няма зони във Великобритания, в които законите на Обединеното кралство да не могат да бъдат наложени", казват от министерството.
"Странната идея за зони, в които да не се стъпва, не съществува във френската реалност", заяви и представител на френските власти. "Законът на френската република се прилага във всички части на френската територия"
Според шведските власти, Стокхолм е алармирал за подобни съобщения още през април, когато финансиран от правителството уебсайт публикува подобна на пуснатата в брошурите информация.
"Смятаме, че е много неразумно за държава членка на ЕС да казва такива неща и да се опитва да свързва фалшивата идея за зони, в които да не се ходи, с приема на бежанци", смята шведската страна.
Антимигрантската риторика на премиера Орбан е в основата на неговия трети мандат начело на страната, коментира Financial Times и добавя, че ако се вярва на предварителните проучвания голяма част от унгарците подкрепят неговата антимигрантска позиция преди референдума, насрочен за 2 октомври.