Нобелът за химия отива при "Овладяването на мощта на еволюцията"

Франсес Х. Арнолд, Джордж П. Смит и Грегъри П. Уинтър си поделиха тазгодишната Нобелова награда за химия за работата им по "овладяването на мощта на еволюцията", съобщава сайтът на Кралската шведска академия на науките, която присъжда наградите.

"Мощта на еволюцията проличава в разнородността на живота. Нобеловите лауреати за химия за 2018 г. поеха контрол над еволюцията и я използваха за най-голяма облага на човечеството. Ензимите, получени чрез насочена еволюция, се използват за производство на всичко – от биогорива до медикаменти", пише в изявлението на Кралската шведска академия на науките.

Арнълд е удостоена с престижната награда за изучаване еволюцията на ензимите, които са протеини, катализиращи биохимични реакции. Ензимите чрез директна еволюция са използвани за производство на всичко - от биогорива до лекарства. Франсез Арнолд е втората жена, печелеща тази година Нобелова награда.

Другата половина от наградата отива за Джордж П. Смит и Грегъри П. Уинтър заради работата им по фаговия дисплей на пептиди и антитела. Фаговият дисплей е лабораторен метод, който позволява на бактериофаги (вируси, които унищожават бактерии) да се използват за нови протеини. Уинтър е създал нови лекарства, включително антитела, които могат да неутрализират токсини, да се борят с автоимунни заболявания и да лекуват рак с метастази.

Техните открития позволяват създаването на нови лекарства.

През миналата година наградата беше връчена на швейцареца Жак Дюбоше, американеца Йоахим Франк и шотландеца Ричард Хендерсън. Те бяха удостоени с престижната награда за разработката на криоелектронна микроскопия за определяне на структурата на биомолекули с висока резолюция в разтвор.

Нобеловата награда за химия се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г., а през годините нейни лауреати са били известни имена като Сванте Арениус (1903), Ърнест Ръдърфорд (1908), Мария Кюри (1911), Ирен и Фредерик Жолио-Кюри (1935).

Церемонията по награждаването е по традиция на 10 декември в Стокхолм, когато и умира основателят на Нобеловата премия - шведският предприемач и изобретател Алфред Нобел (1833-1896). Носителят на Нобеловата награда получава 9 милиона шведски крони ( около 1 милион долара).

Новините

Най-четените