Зукърбърг отказа да се яви на изслушване в Лондон

Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг е отказал поканата на британския парламент да отговаря лично на въпросите на депутати по повод казуса с изтичането на информация на потребители към Cambridge Analytica.

Вместо Зукърбърг, в Лондон ще се яви или Марк Шрьопфър (главният технологичен директор на Facebook), или Крис Кокс (главен продуктов директор на компанията). И двамата мениджъри работят в екипа на Зукърбърг от над 10 години и са сред най-опитните директори във Facebook.

Британският консерватор Деймиън Колинс, който ръководи парламентарната Комисия по култура, медии и спорт, изпрати писмо до Facebook в края на миналата седмица, в което изрично настоява Марк Зукърбърг да се яви на изслушването.

"Време да чуем от изпълнителен директор на Facebook с достатъчно власт точни отговори на тази катастрофична грешка в процедурите. Това е силен тест за обществения интерес по отношение на защитата на правата на потребителите. Затова сме сигурни, че ще разберете нуждата от присъствието на представител от самия връх на организацията ви, за да отговори на притесненията. Имайки предвид ангажимента Ви в началото на новата година да "поправите" Facebook, се надявам, че този представител ще бъдете самият Вие", пишеше в писмото на Колинс.

Една седмица по-късно от Facebook посочват, че "приемат с цялата нужна сериозност настояването на британския парламент", без да обясняват защо самият Зукърбърг няма да се отзове на нея.

"Facebook напълно разбира обществения и парламентарния интерес към тези проблеми и подкрепят мнението ви, че тези въпроси трябва да се обсъдят на най-високо ниво в компанията от лицата, които се намират на ръководна позиция и могат да отговорят на въпросите ви. Затова г-н Зукърбърг лично помоли един от заместниците си да бъде на разположение, за да даде показания пред комисията", се казва в писмото на Facebook.

В него се посочва още, че само 1% от 270 000 потребители, свалили приложението Thisisyourdigitallife (през което Cambridge Analytica е придобила данните на милиони лица), са се намирали на територията на Великобритания.

Това е първият пряк отказ на Марк Зукърбърг да даде обяснения пред парламентарна анкетна комисия, разследваща скандала с CA. В интервю за CNN преди седмица той заяви готовност да се яви пред американския Конгрес, "ако това е правилното нещо".

Новините

Най-четените