Спорният проект за газопровода "Северен поток 2" може и да не получи одобрението на германските власти. За това намекна новият външен министър на страната Аналена Бербок, коментирайки пред германската телевизия ZDF че той не отговаря на изискванията на европейското енергийно законодателство.
Важна част от коалиционното споразумение за новото правителство в Берлин бяха именно зелените политики, според които европейското енергийно законодателство се прилага за енергийни проекти.
По думите на Бербок това на практика означава, че при сегашните обстоятелства "Северен поток 2" не може да получи одобрение, тъй като отговаря на изискванията на европейското енергийно законодателство, "а проблемите около безопасността все още не са разрешени".
Тя изтъкна още, че германското правителство е обсъдило с партньорите си от САЩ, "че в случай на по-нататъшна ескалация този тръбопровод вече не може да бъде свързан към мрежата", намеквайки за напрегнатата ситуация на границата между Русия и Украйна.
От два месеца на сам газопроводът "Северен поток 2" е окончателно завършен, но германските власти отказват да го пуснат в експлоатация. Причината е бавещото се одобрение на регулаторите, които трябва да преценят дали тръбопроводът отговаря на европейските стандарти за енергийна безопасност.
Газопроводът от Русия до Германия минава по дъното на Балтийско море и трябва да доставят до 55 млрд. куб. метра природен газ годишно.
Срокът, който Германската федерална мрежова агенция има пред себе си, за да вземе решение дали да даде разрешение за "Северен поток 2", е началото на януари.
Самата Аналена Бербок, която е съпредседател на германските Зелени, е остър противник на проекта "Северен поток 2" и той беше една от точките в кампанията на партията ѝ преди парламентарните избори през септември.
Новият германски канцлер Олаф Шолц все още не е заел ясна позиция по въпроса.