Саудитска Арабия, Иран, Етиопия, Египет, Аржентина и Обединените арабски емирства получиха официални покани за присъединяване към организацията на групата държави БРИКС.
Това стана ясно от изказване на президента на Република Южна Африка (РЮА) Сирил Рамафоса по време на закриващата сесия от срещата на върха, която се проведе в Йоханесбург.
Всички поканени държави, вече имат изявен интерес за присъединяване към групата на Бразилия, Русия, Индия, Китай и РЮА.
По думите на Рамафоса разширяването на организацията ще влезе официално в сила от 1 януари 2024 година.
Руският президент Владимир Путин поздрави новите членове на БРИКС, като добави, че глобалното влияние на блока ще продължи да расте.
"Бих искал да уверя всички наши колеги, че ще продължим работата, която започнахме днес по разширяване на влиянието на БРИКС в света. Под това имам предвид установяване на практическа работа с новите членове, както и с нашита партньори и тези, които в бъдеще биха искали да работят с нас", каза Путин.
Той също отбеляза, че идеята за създаване на обща валута за страните от БРИКС е "труден въпрос", но добави, че "ние ще вървим към решаването му".
От своя страна президентът на Китай Си Дзинпин нарече разширяването на блока "историческо" и отразява неговата решимост да се "обединява и да си сътрудничи с развиващите се страни".
"То ще даде нов тласък на механизма за сътрудничество на БРИКС и допълнително ще укрепи силата на световния мир и развитие", добави Си.
Индийският премиер Нарендра Моди също приветства разширяването, като заяви, че страната му винаги е вярвала, че присъединяването на нови членове ще укрепи блока.
"Ще останем отворени за нови кандидати", отбеляза бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва.
Това е второто решение за разширяване на БРИКС след създаването на организацията през 2009 г. като формат за сътрудничество между Бразилия, Русия, Индия и Китай. През 2010 г. Се присъединява РЮА.
БРИКС представлява около 40% от световното население и над една четвърт от световния БВП.
Държавите от БРИКС дадоха задача на своите министерства на финансите и централните банки да разширят възможностите за разплащания, основани на националните валути, като начин за заобикаляне на американския долар.
"Отбелязахме, че съществува глобална тенденция за използване на местни валути като алтернатива на съществуващите схеми за финансови разплащания. В рамките на БРИКС сме готови да използваме възможностите за подобряване на стабилността, надеждността и справедливостта на глобалната финансова архитектура", обяви южноафриканският президент Рамафоса