Милиони в Индия и извън страната празнуват един от най-ярките и популярни хиндуистки празници - фестивала Холи.
Холи е празник на цветовете, с който се посреща пролетта и новото начало и се отбелязва победата на доброто над злото.
Най-характерното за феста са ярките цветове, с които всички се цапат едни други като разпръскват прах или се пръскат с водни пистолети.
Специалната цветна пудра се нарича гулал и е парфюмирана, а с помощта на водата от пистолети или пълни с вода балони залепва за кожата.
Холи се отбелязва в деня на последното пълнолуние в хиндуисткия месец палгуна. В рамките на празника социалните условности като каста, пол, възраст и статут минават на заден план и всички се веселят заедно.
Традициите за празника идват от индийската митология. Според една от легендите празникът се базира на историята на бог Кришна, който се влюбил в жена, която дояла крави. Неговата синя кожа обаче била различна от нейната и за да се "изравнят", той я боядисал с ярки цветове.
Другата история за Холи е легендата за Холика - жена-демон, която опитала да убие племенника си, защото почитал бог Вишну. Той обаче се спасил от кладата, в която изгоряла самата Холика.
Затова и огньовете и кладите също са част от фестивала и се палят, защото се смята, че пламъците ще разрушат злото.
Празникът е един от най-масово отбелязваните в Индия и милиони хора пътуват към родните си места, за да се веселят с близките си.
Организират се големи процесии, хората танцуват, пеят и се покриват в ярки цветове. Децата играят с водни пистолети с оцветена вода и се пръскат.