Венеция се сблъсква с невиждана досега суша, която направи нивото на водата в лагуната е толкова ниско, че много от каналите в града са пресъхнали и по тях не могат да плуват дори малките лодки и гондоли, съобщава "Евронюз".
Въпреки че по принцип между октомври и януари основната грижа на града обикновено са наводненията и заливането на ниските части на града като площад Сан Марко, тази година градът се сблъсква с обратния проблем - пресъхването на каналите.
Комбинация от фактори стоят зад този феномен. Единият от тях е липсата на валежи и седмиците на сухо зимно време.
Метеорологичната система с високо налягане, пълната луна и морските течения също допринасят за явлението.
Така засегнати остават традиционните гондоли и водните таксита. Сушата също така оказва влияние върху жизненоважните водни линейки на града, които може да се затруднят да се движат по основните транспортни маршрути на Венеция.
Липсата на вода се оказва проблем за реките и езерата в цяла Италия, но особено сложно е положението в северната част на страната. Според информациите в Алпите са регистрирани два пъти под средното количество снеговалеж тази зима.
Най-дългата река в Италия, По, която тече от Алпите до Адриатическо море има 61 процента по-малко вода, отколкото е нормално по това време на годината.
Нивата на езерото Гарда също са ниски, което означава, че е възможно да се стигне пеша до остров Сан Биаджо.
"Намираме се в ситуация на воден дефицит, който се натрупва от зимата на 2020-2021 г.", коментира пред италианския всекидневник "Кориере дел Сера" експертът по климата Масимилиано Паски.
Според него има нужда от поне 50 дни на дъжд, за да може да се възстанови ниво от 500 милиметра в северозападните райони.
Миналата година Италия се сблъска с най-голямата си суша от 70 години насам, обявявайки извънредно положение в басейна на река По.