Китайското правителство затяга контрола върху износа на два материала, които са ключови за направата на компютърни чипове.
Новите ограничения идват като реакция на опитите на САЩ да ограничи достъпа на Китай до развити микропроцесори.
Така от следващия месец ще са необходими специални лицензи за износа на материалите галий и германий, на които Китай е най-големият производител. Те се използват в полупроводници, т.е. имат важна роля в комуникационното и дори военното оборудване, както и при направата на соларни панели.
От китайското Министерство на търговията съобщават, че новите ограничения са необходими, за да се "защитят националните интереси и сигурност".
Полупроводниците са в основата на търканията между САЩ и Китай.
Вашингтон вижда риск Пекин да използва достъпа си до нови технологии за военни цели. Така още през октомври миналата година стана ясно, че ще бъдат изисквани лицензи от онези компании, които изнасят за Китай чипове, направени с американски инструменти и софтуер - без значение къде по света са изработени тези чипове.
Подобни ограничителни мерки се готвят и в Нидерландия и Япония по отношение на някои от "най-напредналите" технологии в сферата.
Новината за ограничаването на износа на материалите германий и галий идва дни преди посещение на американския финансов министър Джанет Йелън в Пекин.