Пандемията от коронавирус може да доведе до огромни щети за икономиката и да тласне над половин милиард души в световен мащаб към бедност. За това предупреждава благотворителната организация "Оксфам" в свой доклад.
В него се настоява световните лидери да предприемат мерки за овладяването на икономическите проблеми, като отменят 1 трилион долара плащания от дълговете на развиващите се държави през 2020 г.
От "Оксфам" отбелязват, че в света в момента има почти 3 млрд. души, които живеят в крайна бедност и без достъп до чиста вода, работни места или медицинска грижа, а още милиони други се борят с недохранване, различни болести и военни конфликти. За всички тях коронавирусът ще донесе смърт, но по икономически причини, а не по медицински, коментира зам.-председателят на организацията Пол О'Брайън.
В доклада се отбелязва, че сегашната криза ще надвиши по мащаби икономическият трус от 2008 г., а приблизителните оценки показват, че в почти всички случаи ще видим за пръв път от 1990 г. увеличение в глобалната бедност.
"Това може да върне някои страни към равнищата на бедност от преди около трийсет години", се казва в доклада на Оксфам.
Според най-лошия възможен сценарий, приет от авторите на доклада, доходите на хората ще се свият с около 20%, а това ще доведе до над двойно увеличаване на броя на живеещите в крайна бедност - от 434 млн. до 992 млн. души в световен мащаб.
При този сценарий хората, които живеят в условия на бедност пък ще нарастнат до близо 4 млрд. при около 548 млн. души в момента.
"Оксфам" предупреждават, че Африка, където бедността и болестите и в момента са нещо обичайно, ще пострада жестоко от пандемията, като очакванията са да се загубят над 20 млн. работни места.