Одобрението за действията на руския президент Владимир Путин сред руснаците е нараснало значително след започването на военните действия в Украйна. Това показват данни на независимия руски социологически център "Левада", цитирани от "Скай Нюз".
Социолозите отчитат, че рейтингът на доверие на държавния глава на Руската федерация в страната му се е увеличил осезаемо от след инвазията, макар в световен мащаб той да е спаднал драстично.
Данните показват, че 83% от руснаците одобряват действията на президента си, докато през февруари делът им е бил 71%. Освен това 44% от руснаците вярват на това, което Путин казва, което е увеличение от 10% спрямо февруари.
От "Левада" напомнят, че през 2021 г. рейтингът на Путин стигна до най-ниското си ниво от пет години насам. През миналата година в Русия се случиха множество протести срещу статуквото, ниското ниво на жизнен стандарт и най-вече - срещу преследванията на опозиционери.
През последните години недоволството от управлението на страната се вдигна значително, особено след като беше увеличена възрастта за пенсиониране в страната през 2018 г.
Това вдигане на годините беше представено като крайно необходимо, но неговата сериозна непопулярност доведе до отстраняването на Дмитрий Медведев от премиерския пост и смяната му със сочения за технократ Михаил Мишустин. Той, на свой ред, беше представен наред с мащабен план за вдигане на жизнения стандарт и обновяване на държавната администрация.
В момента обаче агенция "Левада" отбелязва сериозна мобилизация сред мнозинството от руснаците да подкрепят своя президент по време на войната с Украйна и срещу това, което там се възприема като агресия на Запада.
Данните на "Левада" идват и като сериозен контрапункт на изказването на британския премиер Борис Джонсън, който наскоро заяви, че хората в Русия вече започват да се "събуждат за това, което се случва".
Експертите обаче поясняват, че общественото мнение се влияе основно от руските медии, в които информацията е "внимателна и контролирана".
При държавните медии тази строго цензурирана гледна точка без независими и несъгласни с руската политика виждания, комбинирана с висока активност на прокремълски позиции в социалните медии на Русия, създава среда, в която множество руснаци са били твърде уплашени, за да признаят дори пред социолозите, че не са съгласни с политиката че се противопоставят на лидера или войната, отбелязват от "Скай Нюз".