Във вторник вечерта правителството на Израел одобри споразумение за прекратяване на огъня срещу Хизбула в Ливан, предават световните агенции.
То трябва да влезе в сила от сряда сутринта, като според него израелските войски ще се изтеглят от Южен Ливан.
В рамките на 60 дни ливанската армия ще влезе в редица области, които доскоро бяха под контрола на шиитската групировка.
Също така Хизбула ще прекрати въоръженото си присъствие по границата на юг от река Литани.
Малко преди приемането на сделката, израелският премиер Бенямин Нетаняху направи телевизионно обръщение към гражданите на страната си, в което защити сделката.
Според него тя ще предостави стратегическа възможност на Израел да подсигури северната си граница.
Той изтъкна, че "продължителността на прекратяването на огъня зависи от това какво ще се случи в Ливан", като Израел запазва пълна свобода на действие срещу Хизбула в Ливан.
Нетаняху обеща, че в момента, в който Хизбула наруши споразумението и опита да се превъоръжи, Израел ще атакува.
"Ако се опита да възстанови терористичната инфраструктура в близост до границата, ще атакуваме. Ако изстреля ракета, ако прокопае тунел, ако докара камион с ракети, ще атакуваме. На всяко нарушение ще отговаряме със сила", обясни премиерът.
Не всички в Израел обаче са доволни на примирието, като много от кметовете на градове в северната част на страната се противопоставят на този ход.
Несъгласие изрази и министърът на националната сигурност Итамар Бен-Гвир, който определи споразумението за прекратяване на огъня с Хизбула като "историческа грешка".
"Това не е прекратяване на огъня. Това е връщане към концепцията "тишина за тишина", а вече видяхме докъде води това", написа той в публикация в X и добави, че "в крайна сметка отново ще трябва да се върнем в Ливан".
Според критиците на примирието, ако сега се свалят оръжията, Израел няма да може да започне отново да воюва, дори и да има нарушения от ливанска страна.
Нетаняху отговори на тези критики, като заяви, че подобни реакции е имало и преди.
"След всичко това може би е време да започнем да вярваме. Да повярваме в нашата решителност, в нашия път, в нашата отдаденост на победата", призова премиерът.
Той изтъкна три причини да приеме прекратяването на огъня сега. Първата от тях е нуждата страната да се съсредоточи върху заплахата, идваща от Иран. Втората е да се даде възможност на войниците да си починат и да попълнят оръжейните си запаси, а третата е, нуждата от разграничаване на северния и южния фронт, за да може палестинската групировка Хамас да бъда изолирана напълно.
"След като "Хизбула" е извън играта, "Хамас" остава сам в кампанията. Натискът ни ще нарасне", казва той, което ще позволи на Израел да върне заложниците у дома.
Въпреки това малко преди влизането в сила на примирието по Бейрут беше извършено ново въздушно нападение.
Този път бяха ударени и централни райони на ливанската столица, които досега до голяма степен бяха пощадени по време на двумесечната израелска кампания, предава АФП.