Позиция на папа Франциск за жестокостта на войници, биещи се на руска страна в конфликта в Украйна, предизвика недоволството на Русия.
Коментарите си по темата главата на Римокатолическата църква прави в интервю, публикувано на 28 ноември, понеделник, в изданието "Америка".
Там на Франциск е зададен въпрос как би обяснил позицията си за войната на украинците и другите, които ги подкрепят, с оглед на това, че очевидно избягва директно да критикува Русия.
Папата отвръща, че има "много информация за жестокостта на войските", които навлизат в Украйна.
"Най-жестоките вероятно са на страната на Русия, но не следват руската традиция - като чеченци, буряти и т.н.", посочва Франциск.
Чеченците са етническа група от Чечня, в югозападната част на Русия, и са предимно мюсюлмани. Бурятите са монголска етническа група от Източен Сибир, които традиционно имат будистки или шаманистични вярвания.
"Ясно е, че този, който навлиза [в друга страна] е руската държава. Това е пределно ясно. Понякога се опитвам да не конкретизирам, за да не обидя и да не осъждам групово, макар че добре се знае кого осъждам. Не е нужно да казвам име и фамилия", обяснява още главата на Римокатолическата църква.
Той разказва, че на втория ден от войната в Украйна е посетил руското посолство във Ватикана, което сам определя като "необичаен жест", защото "папата никога не посещава посолства".
Там Франциск казал на посланика да предаде на руския президент Владимир Путин, че е готов да се включи в мирни преговори. Външният министър на страната - Сергей Лавров, обаче върнал с "много мило писмо", от което папата разбрал, че "към онзи момент това не е необходимо".
Папата казва, че три пъти е говорил по телефона с украинския президент Володимир Зеленски, посрещал е няколко пъти и делегати от украинското правителство. Обмислял е и пътуване, но е взел твърдо решение по този въпрос.
"Ако ще пътувам, ще отида до Москва и до Киев, до двете [столици], не само до едната", казва той.
"Защо не посочвам Путин поименно? Защото не е необходимо, вече се знае", обяснява Франциск позицията си за конфликта.
В интервюто си папата определя Гладомора от 1932-1933 г. като "геноцид, който Сталин извършва срещу украинците". В него открива и корен за днешния конфликт.
"Позицията на Светия престол е да се търси мир и разбирателство", заключва папата по темата за войната в Украйна.
След интервюто на Франциск последва реакция от страна на Русия.
"Това вече не е русофобия, а е перверзия на ниво, което дори не мога да определя", коментира Мария Захарова, говорител на руското външно министерство, цитирана от държавната медия RT.
В Telegram тя обяснява, че руснаците са "едно семейство" с бурятите, чеченците и другите представители на мултинационалната държава, която е Русия.