Президентът на Южна Корея - Юн Сук-йол - обяви военно положение в страната.
Това предава "Си Ен Ен", както и редица други международни агенции. Държавният глава направи специално обръщение късно през нощта по телевизията, което не беше обявено предварително.
Той не посочи какви конкретни мерки ще бъдат предприети.
Според местната агенция Yonhap президентът вече е назначил военно командване, което ще разпусне парламента временно, ще забрани дейността на партиите и ще забрани провеждането на всякакви протести.
Вместо това Юн Сук-йол обвини опозиционната Демократическа партия в Южна Корея във връзки със Северна Корея.
Той посочи, че опозицията действа "противодържавно" и има намерение да организира бунтове и държавен преврат. Освен това Юн твърди, че опозиционната партия "парализира държавните дела" и превръща парламента в "бърлога на престъпници".
Според президента военното положение е начинът антидържавните настроения да бъдат парирани.
"Това е неизбежна мярка, за да се гарантират безопасността и сигурността на народа", уточнява той. По информация на "Би Би Си" пред сградата на парламента в Сеул са струпани полицейски бусове, които блокират достъпа до народното събрание.
Обявяването на извънредното положение идва, след като депутатите одобриха по-нисък бюджетен план в парламентарната комисия.
Юн Сук-йол е замесен и в няколко корупционни скандала заедно със съпругата си.
В същото време опозиционните лидери призовават южнокорейците да излязат на протест пред парламента. По тяхно мнение обявеното военно положение е грешен ход и настояват за незабавната му отмяна.
Лий Дже Мюн, лидер на опозиционната Демократическа партия, призова хората да протестират, като според него в противен случай Южна Корея ще бъде управлявана от "танкове и пушки".
"Икономиката на Република Корея ще се срине безвъзвратно. Моите съграждани, моля, елате в Националното събрание", заяви още той в свое обръщение.
Собствената партия на президента Юн също застана срещу него.
Лидерът на Партията на народната сила Хан Донг Хун определи хода на президента като "погрешен" ход и обеща да блокира въдворяването на военно положение.
По закон в страната правителството е длъжно а отмени наложеното военно положение, ако парламентът на гласува с мнозинство в тази посока.
Междувременно вече има информации за това, че армията на Южна Корея започна да се разполага в административните части на Сеул, включително в парламента.
Въпреки че войници успяха да влязат в сградата на законодателния орган, депутатите вътре все пак проведоха гласуване, с което решиха да поискат вдигането на военното положение. За гласуването присъстваха 190 народни представители от общо 300. Всички гласуваха "За".
"Президентът незабавно да отмени извънредното военно положение след гласуването в Народното събрание. Сега обявяването на извънредно военно положение е невалидно", каза У Уон-сик, председател на Народното събрание.
Пред сградата вече има многохиляден протест на граждани. Те празнуват, след като парламентът на Южна Корея блокира военното положение.
Минути след гласуването на парламента войниците започнаха да се оттеглят от парламента. Според информация на "Си Ен Ен" онези военни, които все още са в сградата на Националното събрание, вече са свалили оръжията си.
Южнокорейските военни казват, че ще поддържат военното положение, докато то не бъде отменено от президента Юн Сук Йол, въпреки че парламентът на нацията гласува да блокира прилагането му.
Кабинетът на южнокорейския президент Юн Сук Йол гласува за премахване на военното положение, малко след като той обяви намерението си да оттегли мярката.
По-рано Юн каза, че възнамерява да отмени мярката, след като Народното събрание гласува да я блокира, но трябваше да изчака, докато достатъчно членове на кабинета могат да гласуват.