Руската армия е провела "мащабно" учение за ответен ядрен удар, часове след като горната камара на парламента гласува да отмени ратифицирането на международния договор за пълна забрана за провеждане на опити с ядрени оръжия.
Военното учение в сряда е включвало тестово изстрелване на ракети от наземен силоз, бомбардировач и подводница.
То е осъществено пред президента Владимир Путин. Министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на генералния щаб Валерий Герасимов.
По думите на Герасимов учението симулира "нанасяне на масиран ядрен удар със стратегически нападателни оръжия в отговор на ядрен удар на противника".
🚨BREAKING: RUSSIA TESTS MASSIVE RETALIORY NUCLEAR STRIKE
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) October 26, 2023
Russia says to have successfully tested its ability to deliver a massive retaliatory nuclear strike by land, sea and air.
The test launch of missiles was from a land-based silo, a nuclear submarine, and from long-range… pic.twitter.com/0cL9lR4WCP
Учението се осъществява в контекста на войната в Украйна и в същия ден, в който парламента отказа да ратифицира международното споразумение за пълна забрана на ядрени тестове (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty).
Според Москва този ход е необходим, за да може позицията на Русия да се приведе в съответствие със САЩ, които са подписали, но все още не са ратифицирали договора.
Той забранява всички ядрени експлозии, включително тестове на оръжия. В допълнение към САЩ, споразумението все още не е ратифицирано от Китай, Индия, Пакистан, Израел, Иран, Непал, Сомалия, Йемен и Египет, които също са страни по него.