Съдът в Лондон взе решение да не позволи екстрадирането на основателя на сайта WikiLeaks Джулиан Асандж да бъде екстрадиран в САЩ, съобщават световните агенции.
Вашингтон иска австралийският журналист да бъде пратен в Америка, където да му бъдат повдигнати обвинения в шпионаж и хакерска атака срещу компютри на правителството на САЩ.
Британският съдия Ванеса Барайцер мотивира решението си с това, че съществуват съвсем реални опасения Асандж да посегне на живота си, ако бъде изпратен на съд в Америка. Според нея подобна екстрадиция може да бъде "потискаща" за и без това разклатеното психично здраве на австралиеца.
Според експертиза той страда от умерена до тежка клинична депресия. В решението ѝ се казва още, че Асандж има "интелекта и решителността" да заобиколи всички мерки за предотвратяване на самоубийства, които биха били предприети от затворническите служители.
Американските власти вече заявиха, че ще обжалват решението.
Адвокатите на Асандж планират да поискат освобождаването му от лондонския затвор, където той лежи вече година и половина. Според тях клиентът им е действал като журналист, а действията му да публикува изтекли документи, които разкриват незаконните американски военни действия в Ирак и Афганистан, са защитени като свобода на словото от Първата поправка в американската конституция.
Според съда във Великобритания обаче, ако действията по разкриването на конкретните документи се докажат, те няма да бъдат разследвани като журналистическа работа, защитена от свободата на словото.
През 2010 г. Швеция също повдигна обвинения срещу Асандж за изнасилване и поиска екстрадицията му от Великобритания. Той се укри в посолството на Еквадор, където през 2019 г. бе арестуван от полицията, след като наруши заповед да се яви пред съда във връзка с молба на Швеция за екстрадирането му.