Министър-председателят Кирил Петков бе домакин на канцлера на Германия Олаф Шолц. В Министерския съвет двамата проведоха среща на четири очи, последвана от пленарно заседание на двете делегации и пресконференция.
Акценти на разговора между Петков и Шолц бяха възможностите за задълбочаване на двустранните отношения, както и актуални въпроси и теми от международния и европейски дневен ред, включително предизвикателствата, свързани с войната в Украйна, енергийната сигурност в Европа, европейската интеграция на Западните Балкани и др.
"Германия разбира, че не е лесно да се преодолеят историческите разногласия между съседните държави, но нашият опит показва, че е обогатяващо за всички, когато се преодолеят недоверието и се изградят приятелски отношения със съседите. Затова настоятелно подкрепям постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония и Албания", обяви канцлерът.
Той смята, че има шанс за постигане на напредък до края на френското председателство.
Западните Балкани трябва да имат сигурна европейска перспектива, заяви още немският лидер и допълни, че подкрепя Северна Македония да изпълни поставените условия.
Олаф Шолц и Кирил Петков са обсъдили и войната в Украйна и възможността за общи усилия за преодоляването на проблемите в Европа.
"За няколко месеца ние изградихме не само партньорски отношения, но бих казал и приятелски. България и Германия са стратегически партньори. Това е най-големият наш партньор в ЕС и на днешната дискусия ние продължихме темата, че това стратегическо партньорство само може да се разширява. Обединихме се, че само заедно можем да постигнем целите на енергийна независимост и сигурност едновременно", каза Кирил Петков.
България и Германия гледат към Западните Балкани като част от ЕС, обясни още той, като е подчертал пред Шолц нашите условия, които Северна Македония трябва да изпълни.
Според Петков през европейския процес може да се включат българите в Конституцията на Северна Македония. ЕС и Германия могат да дадат гаранции, че това може да се случи, както и да се спазва договора за добросъседство, според Кирил Петков.