На фона на балканската обиколка на германския канцлер Олаф Шолц и визитите му в Скопие и София, премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски даде интервю за Al Jazeera, в което постави исканията на страната си.
Според него ветото на България влияе негативно и на амбициите за членство в ЕС на Албания.
"Трябва възможно най-бързо да се отвори процесът на преговори за Република Северна Македония, а също и за Албания. Нека не забравяме, че заложник на българското вето, освен нашата държава, е и съседната Република Албания. Това трябва да е ясно за всички страни членки на ЕС и затова Брюксел трябва да отвори възможно най-скоро преговорния процес за Северна Македония и Албания", смята македонският премиер.
Ковачевски подчерта, че страната му е изпълнила всички условия за започване на преговори. По думите му македонското законодателство е хармонизирано с европейското повече от 45%.
Той отбеляза, че договорът за добросъседство с България е основата за решаване на проблемите.
"Смятам, че историческата комисия не е нещо ново, напротив. Такива исторически комисии съществуват между Германия и Полша, например, съществува между нашата държава и Гърция, която все още работи. Ключово за такива комисии е тяхната работа да не се инструментализира и да не се политизира едностранно".
"Ако българската историческа комисия не политизира работата си, а работи по темите от миналото, няма да има големи проблеми. Трябва да намерим решения с България, които да запазят достойнството на хората и институциите в двете държави", каза още той.
Попитан за твърденията на бившият президент на Северна Македония Бранко Цървенковски, че Договорът за приятелство с България не само не е затворил нито един въпрос, но е отворил кутията на Пандора, Ковачевски заяви, че оценява Цървенковски, заради опита му и като премиер, и като президент, и би искал да го чува по-често в публичното пространства, че в много отношения мненията им съвпадат, но и в много не съвпадат и Договорът с България е едно от тях.