На рядка находка се натъкват напоследък посетителите на Националния морски бряг на остров Падре, Тексас.
Става въпрос за красиво малко мекотело, носещо името син дракон. Известно е и като "син ангел" и "морска лястовица". И макар да става дума за плужек, той се отличава с впечатляващи цветове и форма.
Малко са допирните точки на този вид с представите ни за дракон, но името идва най-вече заради формата му.
На 2 май на представител от вида се натъква 7-годишният Хънтър Лейн от Меса, Аризона, който бил на тексаския остров за почивка с родителите си.
Пред CNN баща му Трей Лейн казва, че почива на морския бряг от 30 години и никога не е виждал син дракон.
"Хънтър обича морските същества и смяташе, че е намерил вид синя медуза", разказва изуменият баща.
Съпругата му Лия Лейн пък разказва пред местното издание ksat.com, че в рамките на същия следобед намерили още четири. "Единият беше в непосредствена близост до крака ми. За щастие го видях и не стъпих на него", казва Лейн.
"Хънтър искаше да го докосне, аз също, защото изглеждат малки и безобидни. Но тъй като все пак нямаме представа какви са, предпочетохме да не го правим". Скоро синът й, "умно дете", както отбелязва Лия, сам предположил, че яркият му цвят може да е предупреждение, че е опасен, както е при някои отровни видове.
Семейството правилно не е докоснало малкия морски обитател, защото той може да "жили" болезнено и опасно, колкото и красиво да изглежда. Синият дракон съхранява в тъканите си отровни жилещи клетки като защита срещу хищници. Набавя си отровата, като се храни с Португалска галера - не по-малко любопитен морски обитател (който също може да бъде сбъркан с медуза, но е друго морско безгръбначно), който в пипалата си има отрова, предизвикваща парализа.
Други посетители на морския бряг също са забелязали сините дракони, както сочат редица публикации в социалните мрежи.
Синият дракон (glaucus atlanticus) обикновено е до 3 см. голям. Обичайно се открива в Атлантическия, Тихия и Индийския океан. Среща се в топлите части на океана и плува по повърхността на водата, поради наличието на газ в стомаха си. Тези безчерупчести охлюви плуват посредством разликата в налягането на водата и се придвижват заедно с ветровете и океанските течения.
Обикновено снасят яйцата си върху плавей (нанос от дребни предмети, клечки, боклуци, носен от водата) или върху останки от своите плячки, но могат да снасят и извън водата.
Да ги срещне човек обаче не е толкова често явление, затова и от местния национален парк са развълнувани от находката. През двете си години работа там говорителката му Джейми Кенеди не е виждала син дракон. Тя обяснява, че просто теченията са донесли цяла група от тях и това е причината много хора да ги видят в рамките на дни.
"Често това се случва с животни, които плават на пасажи", добавя Кенеди.
"Ако видите дракон в парка, може да бъдете изумени, тъй като те са рядка находка, но стойте настрана!", предупреждават на Facebook страницата си от Националния морски бряг на остров Падре.