Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа специален указ за социалните мрежи, дни след като Twitter постави предупредителни икони на неговите публикации с призив за проверка на фактите.
Тръмп, според когото социалните мрежи са заплаха за свободата на словото, каза в изявление от Овалния кабинет, че е предприел тази стъпка, за да защити "свободата на словото от една от най-сериозните опасности, пред които тя се е изправяла в американската история".
"Днес подписвам указ, за да защитя свободата на словото и правата на американските граждани. В момента социалните мрежи като Twitter получават невиждан щит, базиран на теорията, че те са неутрални, каквито не са", казва Тръмп.
Заедно с главния прокурор Уилям Бар, той заяви, че чрез указа ще се опита да промени и премахне раздел 230 от т. нар. Communications Decency Art - инструмент, който според Reuters защитава социалните мрежи от отговорност за съдържание, публикувано от техните потребители.
A според CNN в дългосрочен план указът е насочен към ограничаване на силата на уеб платформите чрез преосмисляне на закон от 1996 г., който ги защитава от съдебно преследване, основано на тяхното съдържание. В момента те не се третират като издатели, а като пространство за публикации и затова не носят отговорност за съдържанието на постовете.
Според експерти обаче опитът няма да издържи юридически. Ако социалните платформи бъдат третирани като издатели, това може да е неконституционно, защото ще създаде риск от нарушаване на правата на частните компании, гарантирани от първата поправка в американската конституция, уточняват юристи.